| BlakButterfly a întrebat:

Hey!happy...credeti ca intr-o relatie este chiar necesar sa ii spui partenerului ca il iubesti? Adica pentru mine aceste cuvinte au o semnificatie prea mare si implica prea multe (atata timp cat nu esti deja adultbig grin) ca sa pot spune asta atat de usor...prietenul meu este de aceeasi parere, deci noi nu ne spunem unul altuia "te iubesc" desi sentimentele sunt destul de puternice. Vi se pare ciudat? pentru ca eu pe cine aud "il iubesc pe X sau pe Y" si de fapt habar nu au ce este iubirea. Voi ce parere aveti?happy

Răspuns Câştigător
| bebitzu a răspuns:

Te/va felicit. Oare cate persoane mai sunt ca voi?! Aceste 2 cuvine, te iubesc, ar trebui sa aiba o incarcatura emotionala foarte mare pentru toti si sa fie tot mai putini cei care le "arunca in vant". Iubirea este un sentiment complex si foarte rar.
Ca o concluzie, poate ca nu ma pricep foarte tare la relatiile de dragoste, insa stiu ca nu e obligatoriu sa ii spui iubitului/iubitei ca o iubesti, mai ales cand acesta/aceasta intelege felul in care gandesti si il sustine.Ma bucur ca mai exista persoane ca tine, sau ca voi, si de asemenea ma bucur ca sunt in asentimentul vostru.

12 răspunsuri:
| selena_4874 a răspuns:

Ai dreptate...

| WhatMeanLove a răspuns:

Intr-o relatie este foarte important sa-i spui partenerului ca il iubesti adica unde iubire nu este nimic nu este! Si chiar nu conteaza varsta daca sti ce inseamna sa iubesti si ai simtit fiori (adica aia ca niste fluturi in stomac ), deci ori i spui ce simti ori mai bine termino cu el!

| Daiana_1431 a răspuns:

Nu e bine sa te joci asa usor cu aceste cuvinte, pentru ca pentru mine inseamna foarte multe. fetitele din ziua de azi vorbesc prea lejer pe tema asta, spunand din prima saptamana ca il iubeste de numai poate. cum spuneai si tu, habar nu au ce este iubirea desi isi permit sa vorbeasca aiurea despre ea. dar voi daca tot impartasiti sentimente asa puternice, si simti cu adevarat lucrurile astea, nu vad nimic gresit in a trece mai departe.

| Libelle a răspuns:

Mda...inteleg eu ce vrei sa spui.
Dar,daca eu iti spun ca iubesc pe y, si eu simt asta, nu poti sa ma contrazici.Nu-mi spui tu mie ca habar nu am ce-i iubirea daca eu o simt, indifernt ca am 20 de ani sau 15, nu simti tu!

mi se pare ciudat si nedrept sa zici ca iubesti dupa cateva zile dar mi se pare si mai nedrept sa simti ca esti indragostit/a(nu zic iubesti)si sa nu iti manifeti sentimentele ca te tine logica.ce-i aia?!straight face

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Aceeasi parere big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Lummy a răspuns:

E clar ca nu poti spune te iubesc oricui, dar e imporatnt sa iti arati dargoste pentru partener (si iubirea nu se exprima doar prin cuvine), dar sunt multe alte lucruri prin care poti exprima dragostea.multi spun asa doar de impresie ca sa "il cucereasca pe partener mai repede si sa puna botu' la vrajeala celuilalt".dar in ziua de azi se spun multe lucruri fara a se cunoasta adevaratul sens.nu?

| DraPraaHaarp a răspuns:

Aceeasi parerehappy nu poti spune ''te iubesc'' doar cu gandul de a spune, eu consider ca iubire exista mai mult intre adulti, nu noi care avem niste relatii[unii] doar cu gandul de a le aveahappyok avem o relatie, exista atractie, placere, ajungi sa tii intr-un fel la persoana respectiva dar nu sa iubestihappy

| razvadubu a răspuns:

Am aceeasi parere ca dyya.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca o simti, de ce sa nu o spui?!

| Fantasy a răspuns:

Pai dragostea nu se spune.ea se simte happy

| bebitzu a răspuns:

Moooltumesc pentru foonditza big hug