| Oana157 a întrebat:

Hey.

Mi-am inceput viata sexuala cu iubi de ceva vreme, eu am 18 ani el 19.

Am facut doar protejati. Dar ma tenteaza sa incerc neprotejata. E adevarat ca mult mai misto?

Si cum ar trebui sa procedez avand in vedere ca nu vreau sa raman?

Va pup!

Răspuns Câştigător
| Negoiu a răspuns:

Dacă ai ciclu regulat, cinci zile înainte de începerea lui şi cinci după nu prea ai cum să rămâi. La mine a funcţionat ani de zile. Nu se rămâne atât de uşor însărcinată, când am vrut să avem copii am avut nevoie de patru luni să rămână. Soţia nu a luat niciodată anticoncepţionale, prezervativul nu-l suport, mai bine lipsă! Dar femeile sunt diferite, unele rămân însarcinate mai uşor, unele mai greu, unele deloc! Eu nu dau sfaturi, e viaţa şi sănătatea ta!

| Mkeynes a răspuns (pentru Negoiu):

CUM prez nu il suporti e posibil ca sa nu simti placere din cauza prezervativului?

| Negoiu a răspuns (pentru Mkeynes):

Eu termin mai greu (şi asta e o problemă, mai rară e drept, nu numai ejacularea precoce) şi dacă pun prezervativ problema devine „spinoasă" când mi se spune: „Te rog lasă-mă că nu mai pot!" plus senzaţia de „a înota încălţat", aşa e la mine!

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ati putea sa faceti cand esti pe ciclu sau inca vrreo 4-5 zile de cand ti se termina menstruatia, depinde de durata ei si daca e sau nu regulata. Citese despre metoda calendarului, ca sa fiti sigur e bine sa folositi si metoda retragerii adica sa nu se termina totusi in tine, asa pentru linistea voastra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anticonceptionale prescrise de ginecolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat, dimpotriva, prezervativul find aat de fin, este ca a doua piele a penisului, iar faptul ca confera protectie totala si nu te stersezi, te face sa te simti minunat!
Recomand in continuare folosirea prezervativului, fiind unca metoda de protectie totala, fara efecte secundare, fara modificari hormonale si cancere, cum sunt anticonceptionalele.

| Emilian65 a răspuns:

Sexul neprotejat este mai misto dar periculos.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă alte metode de protecție, altfel sunt riscuri să rămâi însărcinată.

| minrest a răspuns:

Este mai placut pentru barbat, pentru femeie este acelasi lucru, caci numai barbatului i se interpune ceva intre senzorii din pielea lui si pielea partenerei. Femeia simte prezervativul, nu piele, dar se simte la fel. Dar, nici pentru barbat nu e mai placut, dupa ce se obisnuieste cu prezervativul. Oricum, poti sa faci, cu protectie dubla: perioada infertila plus anticonceptionale.

| SG1995 a răspuns:

Hm există 3 metode posibile:
Anticontraceptive (nerecomandat) îți deregleză hormoni
Metoda calendar (nesigur) trebuie să ai ciclu regulat știi ultimile 6 ciclcuri ca să poți calcula perioada infertilă, dar tot există o sansă de sarcină de 10%
Inel vagina sau un sterilet ambele sunt cele mai eficiente metode după prezervativ.

| Plato a răspuns:

Daaa, e mult mai misto. O cutie de prezervative sau un biberon... tot acolo iesi.

| Goete a răspuns:

Pentru el sigur e mai misto.

| Stropdeploaie a răspuns:

Doar la o sarcină nedorită te gândești? La vreo boala, te ai gândit?)))

| SG1995 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Dacă au relație stabilă ce boală să ia, și dacă a întrebat de contracepție sigur s-a gândit deja la o eventuală sarcină neprevăzută.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Daca iubi tau nu are experienta atunci sunt sanse mari sa ramai. N-o zic eu care sunt virgin, dar gandeste logic, daca nu are experienta, poate n-o sa-si dea seama cand s-o scoata si o poate face prea tarziu. Asta e o problema pana si pentru aia cu experienta. Mai degraba ar trebui sa nu te risti.