| anonim_4396 a întrebat:

Hey..revin cu o alta intrebare, in special pentru fete. este normal ca la inceputul fiecarei partide sa simti o durere combinata cu o usturime? initial da,am inteles, era toata treaba cu himenul& stuff, dar pot zice ca am trecut de 10 partide si de fiecare data la inceput este senzatia asta de discomfort.incep sa am unele banuieli ca e ceva in neregula cu mine.

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Daca acest disconfort apare doar la penetrare e posibil sa nu fii destul de excitata (pe sleau, uda). Incearca sa folosesti un lubrefiant. Sper sa te ajute.

| corina8508 a răspuns (pentru Amilik):

Tocmai asta e..nu lipseste deloc excitarea. doar in primele 2 minute sa zic asa e disconfortul ala, dupa devine placut. dar e destul de frustrant pentru ca iti cam taie din chef panarama aia. [alta sursa la care m-am gandit e si ca prietenul meu e mai dotat de fel.]

| Amilik a răspuns (pentru corina8508):

Ati incercat mai multe pozitii? Poate asa dispare. Incearca totusi si un prezervativ cu lubrefiant gen
http://www.durex.com/ro-RO/Products/Condoms/Pages/ExtraSafe.aspx
poate ajuta.

| corina8508 a răspuns (pentru Amilik):

Am inceput cu extrasafe..si nu era bun de nimic.nu simtea nici el nimic si nici nu era placut. acum folosim durex classic. si da, am incercat si pe birou, misionaru, lingurita, eu deasupra, etc. dar nu e vorba de pozitie.in orice pozitie am fi, la inceput e durerea aia. dupa dispare.dar tare bine-ar fi daca nu ar exista deloc, as avea poate si eu mai multe initiative

| Amilik a răspuns (pentru corina8508):

Prima data cand ai facut sex ai sangerat? Mai exista posibilitatea sa ai himenul rigid. Asa cum unele fete il au foarte elastic altele il au rigid, nu se dilata total, iar "arma din dotare" a prietenului face sa apara disconfortul. In cazul asta nu prea ai ce face. Dar de ce nu mergi la un ginecolog pentru consiliere? Poate nici nu e nevoie de consultatie fizica.

| corina8508 a răspuns (pentru Amilik):

Da,am sangerat. oarecum pentru ca mi-e cam frica.adica parintii mei nu stiu [si va rog sa nu-mi sariti in cap ca ar trebui sa le zic pentru ca ii cunosc si stiu ca cel mai probabil m-ar incuia in casa chiar daca am 17 ani...] si nu prea stiu cat costa un ginecolog sau care este de incredere

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai o infectie genitala. Discuta asta cat mai repede cu un medic ginecolog.

| corina8508 a răspuns (pentru Brigaela):

M-am informat si despre asta.si daca ar fi o infectie, ar trebui sa ma simt prost pe toata durata partidei.dar nu e nici asa..am crezut ca trebuie sa se obisnuiasca vaginul cu marimea sa zic asa, dar parca mereu e la fel la inceput

| Brigaela a răspuns (pentru corina8508):

Este incorect ca daca ar fi o infectie ar trebui sa ai disconfort pe tot parcursul. Semnul caracteristic de vaginita este durerea/usturimea la inceputul penetrarii care se amelioreaza pe parcurs. Te-ai informat de la cineva care nu prea se pricepea, schimba ginecologul daca ti-a spus asa ceva fara sa-ti faca macar o analiza de secretie.

| corina8508 a răspuns (pentru Brigaela):

E vreo sansa ca ginecologul sa nu ii spuna mamei ca am intretinut raporturi sexuale?

| Brigaela a răspuns (pentru corina8508):

Atata timp cat ai varsta minima permisa pentru inceperea vietii sexuale (17 ani si jumatate), nu ii va spune. daca nu ai varsta minima, era cazul sa-i spui tu, inainte si ginecologul o va instiinta prvind riscurile tale (risc mare de cancer de col) si programul de supraveghere pe care va trebui sa-l uremzi toata viata si pe care deocamdata il vor suporta financiar parintii (consultatii ginecologice la fiecare 6 luni, cu test Papanicolaou, colposcopie si biopsie la nevoie)

| Brigaela a răspuns (pentru Brigaela):

Am vazut acum cat esti de micuta. Sa fim seriosi, ai 17 ani si esti deja activa sexual! Macar de te-ar inchide parintii in casa pana realizezi ce prostie ai facut si cum ti-ai distrus singura sanatatea si linistea.

| corina8508 a răspuns (pentru Brigaela):

Stai usor. nu s-a ajuns nici la cancer nici la nimic. si daca m-ar inchide in casa ce-ar rezolva? ca m-ar ajuta sa inteleg ca nu am sustinerea lor? am totusi 17 ani jumate, nu 13, nu 14. si nu mi-ai distrus nimic. eram complet constienta de riscurile pe care mi le-am asumat atat fizic cat si pshici. spre deosebire de alte depravate stiu ce e ala un act sexual, pe ce se bazeaza si in ce mod iti influenteaza viata. In plus am o relatie serioasa de un an. consideram ca eram destul de pregatita si chiar nu regret nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru corina8508):

N-ar mai rezolva nimic daca te-ar inchide in casa, este adevarat. Nu ai cancer, dar ai risc crescut si toata viata ta vei trai cu frica in san si vei face consultatii la fiecare 6 luni, rugandu-te ca la urmatoarea consultatie sa nu scoata coltii ceva rau si programandu-ti viata in functie de aceste consultatii, fara sa-ti permiti libertati si derogari de la program. Este riscul pe care ti l-ai asumat, deplin constienta spui tu, dar in cativa ani il vei regreta, cand vei vrea sa pleci intr-un concediu, la o bursa in strainatate, mai stiu eu unde si va trebui sa programezi totul in functie de urmatoarea vizita ginecologica ca sa nu depasesti cumva intervalul de 6 luni si sa risti pericole suplimentare. Si sa fim seriosi: tu nu esti suficient de matura sa discuti cu parintii tai despre faptul ca esti activa sexual, asta inseamna ca nu esti nici 1% pregatita pentru responsabilitatile vietii sexuale. Cred ca ai o relatie seriuoasa, dar mai cred ca nici un barbat serios de pe lumea asta nu ar accepta sa faca sex cu o minora fara sa aiba acordul parintilor ei in avans, mai ales cunoscand riscurile mai sus expuse si riscurile ilegale. Asa ca eu as privi cu maxima suspiciune un partener care n-a avut mandria si maturitatea sa mearga la parintii tai sa discute cu ei, dar accepta sa te intretina acestia si sa raspunde ei de tine ca de orice minor.

| corina8508 a răspuns (pentru Brigaela):

Este clar ca dramatizezi mult prea mult.in primul rand problema nu era despre cancer, despre vizite din 6 in 6 luni si nici despre un barbat care nu e asa si asa. nu traiesc cu nici o frica. sunt la curent cu toate riscurile iar faptul ca nu am vorbit cu mama mea nu ma face imatura. dar imi cunosc parintii si le cunosc modul de gandire.asa ca nu judeca dupa aspectul asta pentru ca te inseli amarnic. varsta nu defineste maturitatea. iar faptele iti garantez ca au o baza solida in spate.deci stai calma, pot frumos sa ma duc la un ginecolog si sa rezolv orice ar fi de rezolvat. nu inseamna ca gata, poc a cazut drobu cu sare, trebuie sa ma duc si sa fac si sa-mi omor viata si sa ma transform in fluturestraight face nu trag concluzii stupide inainte de a consulta un specialist. oricum, multumesc pentru incercare.

| Brigaela a răspuns (pentru corina8508):

Sigur ca mertgand la ginecolog vei rezolva ce este de rezolvat, u conditia sa mergi o data la 6 luni, toata viata (asta este regula pentru femeile cu risc crescut de cancer de col, in aceasta categorie intrand: femeile care isi incep viata sexuala inainte de 18 ani, femeile infectate HPV, femeile care au mai avut leziuni de col uterin in antecedente). Asta trebuia sa stii deja de la medicul cu care ai discutat riscurile inainte de inceperea vietii sexuale (asa cum face orice femeie). Faptul ca nu le spui parintilor te face imatura (nu esti capabila, nu ai puyterea necesara) si, in plus, te face imorala (este obligatia oricarui copil minor sa le spuna parintilor lui tot ce ii intereseaza pe acestia). Presupun ca tu te intretii singura, ca locuiesti separat de ei, nu primesti bani de la ei si asa ti-e mai usor sa-ti ignori obligatiile de copil minor, pansandu-te cu ideea ca nici ei nu-si indeplinesc obligatiile de parinti ai unui minor (sa te intretina, sa-ti ofere casa, masa, haine, acces la educatie). Daca nu e asa, atunci chiar n-ai nici o scuza pentru ca stai in fiecare seara la masa, mananci din mancarea mucita de ei si totusi ii minti cu seninatate ascunzandu-le ceva ce trebuie sa stie, doar fiindca ai impresia ca tu esti deasupra oricarei legi a moralitatii si faptul ca "iti cunosti parintii" iti permite sa ii batjocoresti si sa-i minti. Daca nu traiesti cu frica urmarilor inceperii precoce a vietii sexuale este doar fiindca nu constientizezi riscurile si modul in care ti s-a schimbat viata, nu inseamna ca riscurile nuexista. O femeie matura le-ar cunoaste, le-ar constientiza si s-ar gandi la asta. Curajul si maturitatea inseamna sa-ti invingi frica. Inconstienta si imaturitatea inseamna sa nu ai nici o frica cand ar trebui sa ai, iar tu conform oricarui medic, ar trebui sa simti o teama si sa stii, mereu, ca esti intr-o categorie de risc pentru cancerul de col uterin (boala care la ora actuala omoara in Romania, cele mai multe femei din Europa, din cauza educatiei precare si a teribilismului adolescentelor noastre care nu dramatizeaza deloc, nu traiesc cu nici o teama pana cand se dovedeste prea tarziu.
Am sa-ti spun, in finalul interventiilor mele o poveste. ea, sper, sa ajunga la tine, sa te sensibilizeze, sa apeleze la ceva maturitate pe care ar trebu8
i sa o ai si sa te faca sa intelegi care este scopul meu pe acest site. In urma cu cativa ani am cunoscut o femeie de 32 de ani, care avea un copil de 6 ani si unul mai micut, cu cancer de col uterin in stadiul final. Femeia isi incepuse viata sexuala la 17 ani, cu prietenul ei din liceu, cu care avusese o relatie de vreo 6 ani (2 inainte de sex si aproape 4 dupa), apoi se despartisera, il cunoscuse pe actualul ei sot, se casatorisera si aveau doi copii. Avusese deci doi parteneri sexuali. Era o femeie simpla, nu vorbise cu un medic inainte de inceperea vietii sexuale, fusese rar la ginecolog (o data pe an in primiiani, apoi, de la nasterea celui de-al doilea copil si mai rar), stia ca din cauza ca si-a inceput viata sexuala precoce are risc crescut de cancer de col, dar spunea mereu: nu mi s-o intampla tocmai mie, eu n-am avut multi parteneri, mi-am inceput viata sexuala doar cu un an prea devreme... La un momet dat, la un consult ginecologic de rutina, pe la 31 de ani, ginecologul i-a gasit o leziune urata pe col, i-a spus ca o suspecteaza de cancer de col si sa faca urgent o biopsie. Cum imediat i s-a imbolnavit fetita cea mica, a mai amanta biopsia vreo doua luni si, cand s-a confirmat ca are cancer, era inoperabila. A mai supravietuit cam un an cu tratamente oncologice chinuitoare. Cand am cunoscut-o eu avea 35 de kilograme, nu avea par deloc (nici macar sprancene) si a murit dupa mai putin de o luna. Mi-a spus doar atat: daca as fi stiut... Daca cineva mi-ar fi spus atunci, la 17 ani ce ma asteapta, cum o sa-mi las copiii fara mama si ca mi se poate intampla chiar mie, altfel ar fi fost viata mea.
Stiu ca e dramatic si ai spus: mie nu mi se poate intampla sigur asta. Poate nu ti se poate intampla, dar, ca sa te citez, drobul este acolo si tu i-ai dat un bobarnac mare acum, asa ca posibilitatea sa cada a crescut de 10 ori. I-am promis chinuitei aceleia ca am sa spun ce i s-a intamplat pana ma doare gura, asa incat sa salvez macar viata unei femei.

| corina8508 a răspuns (pentru Brigaela):

Tu-mi tot bagi pe gat un psiholog, dar incep sa cred ca ai nevoie de un psihiatru. nu cred ca ma fac inteleasa nici la partea cu parintii nici la partea cu riscurile. ce mi-e 17, ce mi-e 18?! creca in 5 luni mi se transforma dramatic corpul.hai las-o ca deja e penibil. in Romania peste 50% din fete isi pierd virginitatea la 15-16 ani si nu aud sa o dea din luna-n luna pe la ginecolog. aste deja e grija dusa la extrem. da de ce sa mai fac sex daca tot sunt atatea riscuri? nu mai bine ma duc la manastire? cald, frumos, floricele. cine are nevoie sa se bucure de perioada adolescentiei? laughing cand o sa ai un copil, o sa fac o rugaciune desi nu cred in d-zeu.o sa aiba nevoie.

| Brigaela a răspuns (pentru corina8508):

In 6 luni se intampla o schimbare absolut dramatica la nivelul colului uterin, cea mai importanta din viata ta. da, asa este in Romania multe fete nu sunt educate si isi incep viata sexuala inainte de vreme. Motiv pentru care Romania are cel mai mare numar de femei bolnave de cancer de col din Europa (mai mare decat Marea Britanie care are o populatie de 80 de milioane).
Sexul este foarte frumos si lipsit de riscuri daca ai putin discernamant si doar un dram de minte.
Sa faci o rugaciune cand vei ajunge la vorba mea. si atunci sa-ti regreti lipsa de minte si lipsa de respect pe care o afisezi acum fata de o femeie mai batrana decat tine, cu experienta si cu o educatie (familiala si scolara) mult peste nivelul tau. pacat ca atunci va fi prea tarziu. dar eu am incercat si Dumnezeu ne va rasplati pe amandoua pentru vorbele si faptele noastre, pe masura lor.

| corina8508 a răspuns (pentru Brigaela):

Uite cum facem. tu ramai la dumnezeul tau, eu la sanatatea mea. am cei 7 ani de acasa si respect persoanele mai in varsta atunci cand acestea dau dovada de inteligenta cu care se lauda. pentru a respecta pe cineva acea persoana trebuie sa-mi castige respectul. hai sa nu o dam in altceva. si nu prea te cred in masura sa-mi evaluezi nivelul educational. asa ca sa consideram subiectul inchis.