| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si 6 luni si pot sa va zic ca nu m`i-a venit ciclu sunt cam speriata stiind ca la fetele din clasa de la mine le-a venit. Ma puteti ajuta cu un sfat ceva nu stiu ce pot sa fac. Mersi.

9 răspunsuri:
| Rebecca a răspuns:

Devine un motiv de ingrijorare daca nu iti vine ciclul nici la 17 ani. Eu as fi fost fericita in locul tau. Crede-ma nu e chiar extraordinar. Ai rabdare. Exista fete si fete. O sa iti vina si tie. Eu sper cat mai tarziu. o sa te saturi de el.

| ATHOS a răspuns:

Mai ai rabdare, o sa vina si la tine.

| dorothea_1994 a răspuns:

Ei lasa ca iti vine si tie vremea tongue
are si foarte multa legatura cu greutatea ta si cu felul nutritiei tale, oarecum hormonele feminine corespund mult la grasime, proteine si toate celalalte.
manca sanatos si fara sa numeri diverse calorii adica daca esti prea slaba si te menti tot timpul atunci sar prea putea asta sa tot amane primul ciclulwinking

| Diana_6039 a răspuns:

O sa iti wina stai linistita la mine mi-o venit la 14 ani si si 4 luni[sunt nacuta in iunie:X] deci sa te ingrijorezi pe la 16 ani asa.sa mergi la doctor. Sper ca te-am ajutat! bafta! Funda?:X

| Sophie_6140 a răspuns:

Eu asa stiu ca pana la 16 ani trebuie sa-ti vina ciclul, in caz contrat trebuie sa mergi la medicul ginecolog pentru a depista care este motivul pentru care nu ti-a venit inca menstruatia. Nu-ti face griji, la un moment dat trebuie sa vinawinking

| aleexxuuutzaa a răspuns:

Nu e problema poate sa-ti vina si la 16 17 ani nu-ti fa probleme depinde de dezvoltarea fiecareia nu conteaza

| Ciresikaaa a răspuns:

Draga, fiecare se dezvolta in ritmul ei, sti vorba aia: "Fiecare e unic" si daca la colegele tale le-au venit, asta nu inseamna ca trebuie sa te anbalezi la verisoara mea i-a venit abia la 14 ani deci nu te stresa papa!

| Onutzyk a răspuns:

Si eu eram la fel la inceput.
Credeam ca voi fi ultima. Dar nu am fost.
Mie mi-a venit la 11 ani jumate.
Sh NU e frumos. Adica, toata ziua la scoala m-am gandit numai la faptul ca ma voi pata, sau prostii dintr-astea.
Daca nu iti vine pana la 16, cel tarizu 17 ani, atunci tb sa te ingrijorezi.
Pana atunci fii fericita [si eu vroiam sa am inainte, dar acu nu mai vreau :-s]

Bafta!

Pls fundiiiii :*:*:*:*:*:*:*:*:*

| ChristineW a răspuns:

Nu ai de ce sa fii speriata. Crede-ma ca nu este nici o placere. Nu este nevoie sa te panichezi pana pe la 17 ani. Atunci nu este chiar nevoie dar totusi poti sa te duci la ginecolog. Pana atunci roaga-te sa nu iti vina inca cativa ani.
happy