| εяαℓυcαз a întrebat:

am o intrebare..aseara am avut primul act sexual si mi e frica sa nu fi ramas insarcinata..adica am facut o neprotejat, si nu sunt sigura ca a lasat in mine...help

Răspuns Câştigător
| Mariiiiiiiii a răspuns:

Buna. Iti recomand sa iei pilula de a doua zi, pentru a fi sigura ca nu ești. Iar cand o mai faci protejați va.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariiiiiiiii):

Daca habar nu ai in ce conditii se foloseste pastila contraceptiva ar fi cazul sa nu mai propui/indici folosirea asa aiurea, fara rost si prima data sa-l incerci pe organismul tau pentru a suporta tu efectele adverse ulterioare, care uneori pot fi dezastruoase. Contraceptivul se foloseste doar in cazul in care formarea sau instalarea sarcinii nu mai poate fi evitata.

| mihai69 a răspuns (pentru Mariiiiiiiii):

Tu așa faci? iei pastila aia otrăvitoare chiar dacă nu e cazul?!?

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a ramane insarcinata femeia trebuie sa fie obligatoriu in perioada fertila. Deoarece ti-ai inceput viata sexuala ar trebui sa stii foarte clar/corect modalitatea prin care exista posibilitatea sa ramai gravida.In consecinta trebuie sa stii ca este nevoie sa fie intrunite minim 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, sau deja sa existe un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Sperma trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI, deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata fi insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului.Au existat aceste conditii in cazul tau/vostru? Doar daca cele 2 conditii sunt indeplinite ai putea lua in considerare folosirea unui contraceptiv. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Ai merita să fi rămas, indiferent de ce anume s-a întâmplat, nu de alta, dar ca să pricepi că protecția e necesară întotdeauna. Și nu doar anti-bebe, ci mai ales pentru a nu te îmbolnăvi de vreo BTS sau chiar infecta pe rana deschisă produsă la deflorare.

| Emilian65 a răspuns:

Daca faceati protejat nu mai aveai emotii ca esti gravida. Altadata nu te mai juca cu focul ca te arzi rau de tot.

| ywar a răspuns:

Te-ai filmat cum... citeai din Eminescu in timp ce dansul isi aseza cartea pe... pupitru? Da-ne si noua si o sa vedem daca esti bortoasa! Esti penibila! Pacat ca esti foarte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce ai facut-o neprotejat? e mai bine acum ca stai cu frica in san? nu mai fa prostia asta.

| ABCD122 a răspuns:

O sa fi mamica.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Poti rămâne gravida tot timpul. In perioada fertila ai mai multe șanse, insa poti si in restul. Daca se termina in ea. Pilula pentru a doua zi, se ia cu 72 de ore dupa un act neprotejat. Pentru a preveni o sarcina!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariiiiiiiii):

Inseamna ca unii dintre noi am invatat FIX pentru a ne afla doar in treaba. Daca esti complet pe dinafara mentine-ti pentru tine parerile absolut/complet gresite.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Si nu are nici un efect dezastruos cum spuneti, am folosit si eu o data.