| Adelyna06 a întrebat:

Am o prietena care urmeaza sa intretina relatii sexuale cu iubitul ei insa fara prezervativ. Ea spune ca daca va lua anticonceptionale, indiferent daca partenerul se va termina in ea nu poate ramane insarcinata. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Doamne mor cu voi laughing care e problema că întreabă ori pentru ea ori pentru prietenă, importantă e întrebarea... în ce detalii se pierd ei, extraordinar

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa este. Daca le iei corect, prieteno!

| MihaelaDart a răspuns:

Sper sa fi luat anticonceptionalele doar la recomandarea medicului, nu dupa ureche? Caci degeaba le ia, parerea mea, pot da efecte adverse in corp cat pot duce si la infertilitate. Daca le-a recomandat medicul ginecolog, atunci o va apara de sarcinile nedorite. Bineinteles daca le ia o zi da, alte 5 zile nu, cand isi aduce aminte, sarcina poate apare oricand.

| Adry05 a răspuns:

Păi dacă ia anticoncepționale și le ia și corect normal că n-are cum să rămână, doar în cazuri foarte rare că de aia sunt făcute

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai o prietenă? Sau este vorba despre tine.

| Adelyna06 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nah, e pentru o prietena? sunt prea mica pentru asta

| sierra1 a răspuns:

Deci Adelina mamă (cu igrec?) intrebi pentru prietenă zici? Să știi că are dreptate în proporție de 99, 99%

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat TU cat si prietena ta trebuie sa aflati pentru a sti pe viitor si a fi cat mai precis si mai ales corect informate urmatoarele :
In primul rand trebuie sa stiti ca pastilele anticonceptionale (AC) nu sunt MAI BUNE sau MAI SLABE in functie de producatorul lor, pastilele AC trebuie sa fie POTRIVITE cu activitatea hormonala din organismul fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente si folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de stabilire a vitezei de coagulare a sangelui si 2-3 analize hormonale, strict necesare efectuate de catre medicul ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu. Cu ajutorul profilului hormonal UNIC ginecologul reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, al carui continut in hormoni se va potrivi/plia cel mai bine pe activitatea hormonala proprie. Astfel se va putea alege pastial AC potrivita dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog are datoria sa explice si sa indice momentul propice de a se incepe folosirea pastiilelor AC, precum si modul corect de administrare. Doar asa prin respectarea instructiunilor producatorului cat si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Dupa ce a fost folosita cea de a 8-a pastila de pe folie, sperma poate fi ejaculata in vagin de fiecare data, pe intreaga perioada cat vor fi folosite la timp si corect toate pastilele AC. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

In atentia numitului @Marius22222222222 care a răspuns :
Zii ca se inseala
Mai baiete, pentru a nu mai da raspunsuri aiuritoare laughing, de tot kk-tul, te sfatuiesc sa iti iei masinuta, galetuta si lopatica si pe urma sa incepi sa te joci cu puta in nisip. Problemele supuse dezbaterii in cadrul categoriei Dragoste & sex sunt mult prea complicate si din aceste motive, mintiuca ta de agarici ageamiu este incapabil sa le inteleaga si mai ales sa le si judece, motiv pentru care raspunsurile tale sunt cu totul gresite sau ''inacceptabile'' ca sa ma exprim... elegant. big grin laughing

| Andreeush a răspuns:

Dacă ia corect acele pastile nu va rămâne însărcinată.

| Marius22222222222 a răspuns:

Zii ca se inseala

| Adry05 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Așa și de ce se înșală domnule ginecolog?

| GouDidodino a răspuns:

Eu cred ca este vorba despre tine

| Adelyna06 explică (pentru GouDidodino):

Hai ca sigur am eu iubit la varsta asta laughing