| madalinutza a întrebat:

am o problema grava. spuneti-mi ce as putea sa fac..deci mie nu mi-a placut de baiatul cu care am fost..si m-am despartit de el pentru ca nu tineam la el..si cand am vazut ca s-a combinat cu alta mi-a parut foarte rau..si m-am impacat cu el crezand ca va fi totul bine si ca daca mi-a parut rau ca a fost cu alta sigur simteam ceva.dar nu a fost asa.mi-a parut rau doar pe moment.Dar cand m-am impacat din nou cu el era aceeasi senzatie, ..nu aveam chef de el simteam ca vreau sa ma despart de el, nu voiam sa-l vad.ce as putea sa fac?sad sau ce simt de fapt pentru el? va rog ajutati-ma.

2 răspunsuri:
| Jambooja a răspuns:

Sentimentul tau este unul uman, evident. Mai precis este sentimentul de vinovatie ca l-ai abandonat, dar daca reusesti sa te obisnuiesti cu ideea ca nu i-ai facut un rau ci v-ati facut un bine ca nu va potriveati, atunci o sa fie totul bine si poate veti ramane si amicihappy

greece12
| greece12 a răspuns:

Ai procedat bine,initial,despartindu-te de el.
Dar,pe urma,orgoliul tau a fost mai puternic si ti-a provocat o multime de incurcaturi,n-ai rezistat sa-l vezi cu o alta fata,desi stiai ca nu-l placi,doar de asta il si parasisei!
Jocurile de orgoliu cu suflete umane,in afara faptului ca sunt primejdioase, ranesc mult.
Pe tine, pe el, pe cealalta fata, pe toti din jur.
Linisteste-te si realizeaza ca iti faci singura rau.Si nu numai tie ci si altora.
Dupa ce te vei linisti din aceasta mica furtuna, vei realiza ca primul impuls nu e intotdeauna si cel mai bun sfetnic.
Judeca de zece ori, pana sa ajungi sa actionezi o data.
Si gandeste-te si la consecinte.