| SnYcK3rS a întrebat:

am stat si am citit comentariile voastre in materie de abdomen, postate si la intrebarile altor persoane care aveau nevoie de sfaturi.

Eu nu vreau sa merg la sala, deci, prin urmare m-am decis sa-mi cumpar o gantera de 5kg.Am observat si pe net ca se recomanda si alergatul, eu acum fiind la liceu am decis sa incep urmatorul program din vara, imediat cum se ia vacanta, sincer mi'e jena sa ma duc la piscina asa.Sunt baiat, nu sunt gras am 57-60 kg si 1, 70 inaltime si vreau patratele.

Programul la care m-am gandit este in modul urmator

Luni-alergat cel putin 2 km

Marti-exercitii cu gantera si abdomene (50)

Miercuri-alergat

Joi-exercitii cu gantera si abdomene (50)

Vineri-alergat

Sambata-pauza

Duminica-pauza

Voi ce ziceti? Daca aveti alte idei sunt deschis. Daca as urma programul de mai sus in cat timp va aparea un rezultat micut de tot la abdomen? Daca vad ca am intr'un timp relativ scurt(2 saptamana+)un rezultat micut, am satisfactie si ma ambitionez sa fac mult mai mult. Daca aveti idei, si le'as urma in cat timp ar aparea un rezultat?

Eu am facut 1 luna 200 abs dimineata si 200 seara in serii de 20 30 40 50 si nici un rezultat si e normal sa fiu dezamagit.

Vreau cat mai multe idei si cat mai multe pareri.Cu gantera fac pentru bicesp si triceps

FUNDA+VOT!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

60 kg la 1.70 nu e mult...eu am 63 la 1.73 si nu am deloc burta =) ba mai vreau 10 kg pe putin...nu ai zis cati ani ai asa ca o sa presupun ca 18. pai daca tu faci 200 de abdomene in 1 serie e altceva decat 200 in 10 serii. si daca nu le faci corect iti periclitezi si sanatatea. la abdomen faci 4 serii a cate 50 ( sa zic asa.200 la inceput in total). si in fiecare zi mai bagi pe serie inca 5. la 100 pe serie pui picioarele pe o canapea (90* fata de corp). daca si asa faci usor, pune mainile la ceafa si du cotu stang la genunchiul drept si vice-versa. daca ajungi sa faci 100 din astea pe serie si 4 serii deja la inaltimea si greutatea ta o sa ai patratele. sau grasime foarte putina pe abdomen. nu fa de 10 ori pe zi. fa-le 1 data si multe. muschii nu cresc cand ii antrenezi, ci in pauza de dupa antrenament si mai ales in somn. de aceea la sala omul se duce cu zile pauza intre antrenamente. sa lase corpul sa se regenereze si sa creasca. in privinta ganterei. 5 kg e prea putin. si doar 1 gantera nu ajuta prea mult. poti face flexii la biceps pana obosesti, pauza 1 minut, iar pana obosesti. 4 serii in total. si la triceps la fel. dar nu faci mare scofala cu gantere si atat

2 răspunsuri:
| Isse a răspuns:

Alergatul si abdomenele sunt cea mai buna alegere! Alergatul iti dezvolta armonios toti muschii, inclusiv abdomenul. Incearca sa alergi in fiecare zi iar abdomene cat cuprinde! Nu te forta prea mult din prima... Progresiv.Alimentatia este, de asemenea, foarte importanta! Daca ai ambitie vei vedea si rezultatele! ( eu fac atletism de performanta si cunosc multa lume care alearga din placere iar schimbarile sunt radicale:-0)

| Membru_6336 a răspuns:

Daca vrei abdomen frumos baga in fiecare zi alergare 2 - 3 km exerciti de fitness + in jur de 500 abdomene pe zi si schimba exercitiile la ele ca sunt cu zecile... uitate pe youtube ca gasesti acolo destule in fiecare zi sa faci exercitii diferite. Eu asa fac dar merg la sala si nu fac 500 fac 200 depinde cum ma simt zi de zi si au dat rezultate pana acumwinking.
Spor