| deiu04tza a întrebat:

Care sunt zilele fertile si nefertile big grin? Adica mi-a venit ciclu joi ( 16 Decembrie ) si s-a terminat azi ( 23 decembrie ).

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ultimele 6 cicluri menstruale au avut durata fixa de peste 26 de zile, zilele cu fertilitate minima sunt intre 16. 12 si 20. 12 si incepand cu 9. 01 pana la urmatoare menstra. Atentie, au fertilitate minima (adica in jur de 5%), nu zero. Zilele cu fertilitate maxima (100%) sunt intre 26. 12 si 1. 01. Daca cumva nu ai cicluri perfect regulate (durata constanta, fara nici o abatere), atunci nu poti folosi acest calendar.

| lyrics a răspuns:

Daca ai ciclul regulat.
5 zile inainte de ciclu, si 5 zile dupa.si zilele in care esti pe stop.
astea sunt nefertile.
fertile sunt restul
asta se aplica doar in cazul cm regulat

| Lovely a răspuns:

Erai la inceputul perioadei fertilewinking
pe scurt

Daca ti-a venit joi pe 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 sunt zilele nefertile. sa zicem ca sfarsitul zilei de 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 1, 2, 3. zilele fertile

In general zilele nefertile sunt primele 10 de la inceputul cilcului menstrual si ultimele 10. Dar uneori pot fi mai scurte. Pot varia intre 6 si 11winking

De aceia am luat valoarea cea mai mcia de 6 ziletongue

| claus a răspuns:

Foloseste prezervativul, donsoara! nu mai sunt baietii ca alte dati, isi dau drumu intr-un minut si nu le pasa de fata. tu suferi, nu el. sau pastilute, ceva, protejeaza-te ca e mai bine. serios.

| pancake_4521 a răspuns:

De ce o ai la avatar pe Dora(Raluca)?!