| anonim_1471 a întrebat:

Chiar am nevoie de raspunsurile voastre,nu stiu ce sa fac! Care are putea fi diferenta maxima de varsta pe care ati putea sa o acceptati intre voi si iubit/iubita voastra?

Am cunoscut un tip,foarte dragut, cu picioarele pe pamant de care pot sa spun ca, cred ca m-am indragostit! Totusi problema e destul de serioasa pentru mine! Eu am 16 si el 21! Poate fi o diferenta care sa ne puna probleme? Cu toate ca am o mentalitate foarte matura! VA rog, vreau raspunsuri cat de se poate de sincere!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

3 ani mai mica sau mai mare. Faza e ca eu nu voi avea niciodata prietena fiindca mi-am pierdut increderea in relatiile astea de lunga durata.

| Zenithf a răspuns:

Legal te poti si marita, dar cu aprobarea parintilor. Varsta nu este o problema asa de mare, intre voi sunt doar 5 ani diferenta, problema este doar ca esti inca minora - si ai nevoie de aprobarea parintilor, cum am mai zis.

| mona a răspuns:

Nu mi se pare o diferenta mare, stiu cupluri in care diferenta de varsta e cu mult mai mare si se inteleg perfect

| elyssa20 a răspuns:

Pai nu e nici o problema, intre mine si sotul meu e o diferenta de 5 ani la fel ca la voi, iar eu cand l-am intalnit pe sotul meu aveam aceeasi varsta ca si a voastra, insa nu ne0am grabit cu sexul.Au trecut aproape 6 ani de cand suntem casatoriti si totul e perfect ca la inceput, totul tine de voi, pup si bafta.

| DeeaMarry a răspuns:

Eu zic ca pana la 6 ani e ok.
Deci nu cred ca ar fi o problema diferenta de varsta dintre voi, mai ales daca tu esti mai matura iar el cu picioarele pe pamant, cum spuneai.
Sa ai doar grija mai incolo, cand va trebui sa decizi cat de departe esti dispusa sa mergi cu el!winking

| Laya a răspuns:

Buna! Intre mine si prietenul meu sunt 9 ani diferenta si totusi ne intelegem perfect.Coincidenta sau nu, intre parintii prietenului meu au fost tot 9 ani diferenta, deci varsta e un element nesemnificativ, conteaza sa va iubiti si sa va respectati reciproc!

| dddddadada a răspuns:

Depinde de ce pedofili dai thinking, 10 ani.

| Dianaㄨ a răspuns:

Http://www.elle.ro/......lu-1610354

Citeste aici! Eu zic ca merge relatia dintre voi, si eu am avut o relatie asa si a fost super! :)

| Alishia a răspuns:

Pai...depinde de la om la om, eu am 17 si prietenul meu 26.

| JungleHell a răspuns:

Diferentele oricare ar fie ele conteaza sau nu din cauza a n (infinit) factori. 16-21 nu e ceva gen 20-80, nu vad diferenta mare si deci probleme. Trebuie ca dorintele/nevoile/cerintele tale sa corespundea cu dorintele/nevoile lui si invers. Maturitatea iar e o ecuatie cu multe necunoscute de aflat. In a mea opinie maturitatea se traduce prin a fi sau a face ceva cat se poate de util, moral sau nedreanjant ori pagubitor s.a.m.d. pentru altii. In caz ca sunteti impreuna daca sunteti maturi/morali depinde si de ce se spune si din exterior nu numai din interior despre tine, el/voi. De obicei sunteti compatibili cand tu si el aveti aceeasi mentalitae si aceleasi fapte ori mod de a fi in cea mai mare parte. Fa-i un profil. Gandeste-te cam cum ti l-ai dori tu sa fie sa ce sa faca cu/pentru tine si apoi iei decizia cea mai buna. Diferenta cea mai vizibila la voi este stadiul biologic (sau de etate sa-i zicem asa): unul minor si celalalt major, odata trecut de 21 de ani ai cam sarit din lacul majorilor in al adultilor, dar dupa anumite criterii/contexte (cu care sa fie majoritatea de acord) asta nu poate fi neaparat considerata piedica/problema. O relatie intre voi cu urmarea anumitor reguli (care sunt multe si difera) nu pare a fi problema Daca mai e si altceva intreaba. Numai bine!

| Grigg_Katalin_1999 a răspuns:

Nu e problema, mama si tata au diferenta de varsta de 6 ani. Doar nu te grabi sa faci "ceva" ce nu trebuie inca, si pana se stabileste relatie foarte bine( cel putin 1 an), tine-l ascuns de parinti tai.

| hitman01 a răspuns:

Buna o vorba spune ca "dragostea nu are varsta, dar are inaltime" asta era o mica glumita, daca tu il iubesti si esti sigura ca el este dragostea ta adevarata urmeaza-ti instinctul ai insa grija tinand cont de varsta sa, s-ar putea sa odreasca o relatie bazata si anumite atractii fizice si sa nu regreti mai tarziu.
Sper ca ai inteles ce am vreau sa zic si ca o sa te ajute acest raspuns