| Michaela89 a întrebat:

cum pot face sa il iubesc pe baiatul cu care sunt? Amintirile fostului inca ma bantuie si faptul ca ma place iar de asemenea.Ce credeti ca ar trebui sa fac : sa raman cu actualul si sa sper ca poate-poate sageata lui Cupidon imi va nimeri inima sau sa raman singura, sa scap de sentimentele pentru fostul si sa imi continui viata?

Răspuns Câştigător
| NoNameexd a răspuns:

Nu îți pierde timpul degeaba dândui fostului încă o șansă pentru că o persoană care te-a rănit 1 dată, o va face mereu și mereu știind că o vei ierta! Nu-ți bate joc de băiatul cu care ești, pentru că probabil ține la tine, dar nici nu te folosi de el să-l uiți pe fostul.Trebuie să te bucur de prezent,și să speri pentru un viitor bun. Ești probabil tânără,asta nu este iubire, este doar obisnuință, o să vezi că odată cu trecerea timpului o să zici "Unde mi-a fost capul când m-am pus cu ăsta?". Fostul face parte din trecut, nu are rost să dezgropi trecutul, pentru că nu ai cum să treci la un alt nivel dacă te uiți în spate.Tot răul spre bine, o să vezi.Baftă!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este timpul să îți faci "curățenie" în gânduri și sentimente!
Pa, pa.

| Ronnix a răspuns:

Nu te folosi niciodata de o persoana, pentru a o uita pe alta.
Te sfatuiesc sa ramai singura, o perioada, pana vei simti ca ai trecut peste, altfel nu vei face decat sa-ti pierzi timpul cu "actualul".

| anonimg a răspuns:

Eu zic ca sa te gandesti doar la acela cu care te vei casatori. Deci, daca nu ai de gand sa te casatoresti, atunci nu cauta sa-ti faci prieten. Ramai asa pana vei ajunge la varsta maturitatii cand vei fi pregatita din toate punctele de vedere pentru casatorie. Pana atunci nu te gandi sa-ti faci nici prieten. Gandeste-te ca atunci cand te vei casatori, ce-i vei mai oferi sotului tau? Ce-a mai ramas? Atunci iti va parea rau ca tocmai aceluia cu care iti vei impari tot restul zilelor ii vei oferi atat de putin...
Iar daca acum nu te intereseaza de sentimentele viitorului tau sot, atunci sa stii ca Dumnezeu poate iti va da unul care nu va fi nici el interesat de sentimentele tale. Nu te poti juca cu inimile oamenilor. Nu putem nici sa facem tot ce vrem. Consecintele faptelor noastre le vom suporta -fie ca sunt fapte bune si din care vom primi binele, fie ca sunt rele si din care vom primi raul.
"Ce seamana omul aceea va si secera."

| Oana92 a răspuns:

Sa ramai singura pana cand il vei uita pe fostul si vei fi pregatita de o alta relatie.

| GreenBubble a răspuns:

Ramai singura o perioada, pana iti pui ordine in ganduri si o sa fi sigura de ce simti.

| Arkhasas a răspuns:

Cum adică...tu vrei să spui că eşti într-o relaţie cu un băiat fără să simţi ceva pentru el?!
Lasă-l.

| Michaela89 explică (pentru Arkhasas):

Simt ceva pentru el, logic..doar ca nu ce am simtit pentru fostul.

| cllaudDia a răspuns:

Daca tu spui ca fostul inca te place, iar tu de asemenea inca te gandesti la el, nu cred ca ar mai trebui sa pierzi din timpul tau si al celui de langa tine, si sa mai incerci o data cu fostul si poate acum o sa va fie bine. Oricat ai incerca nu ai cum sa il iubesti pe cel cu care esti daca tu ai sentimente pentru altcineva.

| EleSimoo a răspuns:

Degeaba spui ca tii la el, daca il iubesti pe fostul NU trebuia sa te implici in alta relatie! Niciodata sa nu te folosesti de cineva, pentru a uita pe altcineva straight face

| Mytsaa a răspuns:

Trec prin aceeasi situatie ca si tine.Cel mai bine este sa ramai singura si sa-ti pui sentimentele in ordine iar atunci cand simti ca esti in stare de o noua relatie, sa iti faci un alt iubit.Il faci pe actualul sa sufere, te folosesti de el ca sa-l uiti pe fostul si nu e frumos, poate el chiar tine la tine si tu mai tarziu o sa-l faci sa sufere cand iti dai seama ca doar l-ai folosit.