| RalucaScumpika a întrebat:

mi-a intarziat menstruatia vreo 10 zile, problema este ca nici nu o am foarte regulata, contact sexual... nu stiu ce sa zic, a fost fara penetreare doar m-am atins si nu a ejaculat in apropierea mea, stiu ca o sa ma luati peste picior, dar pun intrebarea aici pentru ca stiu ca uni o sa raspunda cu seriozitate.Am facut un test de sarcina acum 4 zile si a fost negativ...o sa mai fac unul luni, sansele sa fiu insarcinata, consider eu, sunt foarte mici, voi ce ma sfatuiti? si stiti ceva a medicamnenta care sa imi reguleze menstruatia sa nu mai am probleme cu intarziatul?
Multumesc anticipat, va rog cu seriozitate sad

Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Bună!

Să fi rămas însărcinată e cam imposibil.
Întârziatul menstruaţiei se întâmplă din cauza unor motive : stres, boli, modificări în program, medicamente, kilograme în plus, kilograme în minus, menopauza.
Nu lua aspirină, paracetamol sau medicamente care conţin paracetamol, nici medicamente care conţin ibuprofen ( Piafen, Nurofen, Algifen, etc.). Acestea au efect de coagulare a sângelui, crescând sangerările şi favorizând apariţia cheagurilor. Ia suplimente cu vitamine şi apelează la infuziile de plante.
Baftă!

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca nu a ejaculat inauntru nu ai cum sa ramai bortoasa cand mai faceti sex faceti cum trebuie nu pe langa

| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta se poate deduce ca nu ai intretinut un sex adevarat, adica sa fii penetrata in mod real deci in acest caz posibilitatea de a patrunde sperma in vaginul tau nu avea cum sa se intample. In lipsa spermatozoizilor nu se putea produce fecundarea ovulului (in cazul ca acesta ar fi existat la momentul respectiv), astfel ca probabilitatea instalarii unei sarcini in astfel de conditii este practic imposibila sa se poata intampla. Aceasta este motivul pentru care testele de sarcina au rezultatul negativ. Singura metoda de reglare a ciclului menstrual la 28 de zile este cea de folosire de pastile anticonceptionale prescrise de un medic ginecolog. Ai putea incerca noua metoda de protectie oferita de inelul Nuvaring care functioneaza exact pe acelasi principiu cu pastilele AC, dar care se pare ca nu produce efecte adverse.Citeste urmatorul material si vizioneaza si filmele deoarece sunt convins ca te vor ajuta in a intelege cum ti-ai putea regla ciclul menstrual si sa fii in acelasi timp perfect protejata impotriva unei sarcini nedorite.

| Emilian65 a răspuns:

Daca situatia este asa cum zici, ca nu a ejaculat in tine, asteapta 3 saptamani, dupa care faci un test de sarcina care-ti va spune daca esti sau nu gravida.

| Denii_Denii_2002 a răspuns:

Pai daca a iesit testul negativ atunci nu ai nicio problema, se mai intampla sa intarzie, mie mi-a inatarziat si aproape 3 luni, dar am fost bine, a venit, si gata happy. Funda?