| anonim_4396 a întrebat:

Plac un baiat f mult de la mine din liceu, el m-a pus sa aleg intre un amic de al meu si el ( e f gelos ) am incercat sa ii explic ca e doar amic dar nu a inteles, am incercat absolut toate modurile. Ce parere aveti merita sau nu sa raman cu el?

5 răspunsuri:
| Achilles_1666 a răspuns:

Nu-s in pozitia sa-ti sp ce sa faci, insa stiu un lucru...in relatia voastra nu exista incredere, si daca nu exista incredere atunci apare gelozia, nervii, si gandul ca cel de langa tine nu te iubeste...asa ca voi inainte de orice trebuie sa va dovediti unul altuia ca puteti sa aveti incredere unul in altul, doar asa relatia voastra va fi puternica si va dura cat mai mult. Parerea mea big grin

| capsunica_8366 a răspuns:

Pai cred ca nici nu se mai discuta.el nu are incredere in tine,deci da-l dracului si cauta un baiat care te va iubu si care te va intelege,caci dac a nu e intelegere atunci numic nu poate fi intr-o relatie! si faptul ca el este gelos asta nu inseamna c ate iubeste enorm,dar ca doreste sa aiba drepturi asupra ta,niciodata sa nu permiti unui baiat sa faca asa ceva,tu singura esti in stare sa alegi ce-i bine si ce nu si daca crezi ca amicul tau merita prietenia ta, atunci nu renunta la prietenia lui pentru cineva care nu are pic de inceredre in tine.dar ca sa fii sigura pune-l pe el sa alega:sau lasa celozia la oparte si incepe sa aiba inceredere in tine sau intre voi nu mai poate fi nimic, cred ca atunci vei vedea cine este si nu iti va pare rau!

Răspuns utilizator avertizat
| Crisu a răspuns:

Daca te pune sa alegi intre el si prieteni nu merita. Sti ca e vorba aceea "Gelozia nu e neicredere. Gelozia e frica de a pierde persoana iubita". Ok, inteleg asta. Dar asta nu inseamna ca acum trebuie sa fie gelos pe orice baiat cu care vorbesti. Deci parerea mea, este ca nu merita O.o

| chiury a răspuns:

nu mi se pare de loc frumos sa pui pe cineva in posura, de a alege intre doua persoane. ca nu iti este un prieten asa bun ca sa iti aleaga el prieteni si sa iti zica cu cine sa stai si cu cine sa nu stiai, daca e baiat asta nu inseamna ca are alte drepturi fata de noi, eu zic ca inca o data nu strica sa vb. cu el si sa ii mai explici inca o data despre amicul tau, daca nu crede prin vorbe, atunci sa creada prin faptewinking