| Vlad162 a întrebat:

Hey, vin cu o intrebare. Cine credeti ca ar trebui sa plateasca la nunta, in conditiile in care se merge la nunta unei prietene de-a iubitei mele? Eu o cunosc foarte putin pe aceasta persoana. Nu s-a pus inca problema despre plata dar daca apare, as vrea sa stiu ce credeti si voi? Cine sa plateasca, eu sau ea, si cam ce suma se mai da la nunti, ca n-am mai fost de mult timp? Mersi si dau funda happy

Răspuns Câştigător
| smiley92 a răspuns:

Toate ca toate dar ce primesti in banii aia? Mai mult de 250-300 euro nu merita si nici nu vad rostul nuntilor. Mergi sa te distrezi, sa mananci 4 sarmale si sa vezi doua persoane care nu dau doi bani pe tine cand vei apela la ei.
Nunta e ceva ca si cum ai cumpara sa iti vina si tie dar e ceva nesigur ca o sa iti vina.
In plus daca in viata asta nu te vei casatori niciodata nu sunt niste bani pierduti? Sau cei care divorteaza si apoi fac alta nunta mergi iar si dai 4000 lei? Apoi cand cineva face 5-10 copii tu trebuie sa mergi la toate botezurile?
Poate o sa am un singur copil sau nici unul de ce sa ma sacrific pentru nimic?

20 răspunsuri:
| iulia0514 a răspuns:

În mod normal ea având în vedere că este prietena ei și ca nu sunteți căsătoriți și când mergeți la un prieten ruda de-a ta pui tu banii

| iulia0514 a răspuns (pentru iulia0514):

La noi se pune minim 4000 de lei cel puțin asa e in zona noastră
dar depinde de mai mulți factori noi am Întrebat alte cupluri care au fost recent la nunți

| Vlad162 explică (pentru iulia0514):

4000 lei pentru o nunta? ce e cu suma aceasta si de ce ar da cineva atatia bani pentru o noapte de petrecere? N-am auzit niciodata de astfel de dar oferit la o nunta, nici chiar la cele mai de lux.

| VoidEternal a răspuns (pentru iulia0514):

Zona ta e strada aia prima la stânga după Burj Al Arab?

| iulia0514 a răspuns (pentru Vlad162):

Sincer eu când particip la o nuntă nu ma duc acolo sa mănânc și sa beau ci pentru a fi alături de miri și când dau bani ii dau pentru ai ajuta la începutul căsniciei 4000 de lei e o sumă acceptabilă având în vedere că sâmbătă am fost la o nunta oșenească și acolo se striga darul nimeni nu a dat sub 1000 de euro

| iulia0514 a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu i-o îs de aci de la Clujlaughing

| iulia0514 a răspuns (pentru smiley92):

Repet nu ma duc sa mănânc și sa beau ma duc pentru a fi alături de acel cuplu în ceea mai importanta zi din viața lor daca stai sa calculezi cu 4000 de lei nu faci mare lucru eu cam atât cheltui în 2 săptămâni doar pentru strictul necesar

| Vlad162 explică (pentru iulia0514):

Eu refuz sa cred ca asta e o suma acceptabila pentru o nunta. Am fost si la o nunta in strainatate a unor oameni relativ bogati si nu cred ca a dat cineva sume din acestea. Intr-o tara cu salariile pe care le avem, cum poti sa zici asa de usor ca 4000 lei e o suma acceptabila pentru o noapte de nunta? Refuz sa cred ca ceea ce zici este adevarat, iar daca este, imi pare rau sincer ca pretentiile oamenilor au ajuns atat de sus. Refuz sa cred si ca o bunica de la tara sau un var mai sarac isi permite sa dea 4000 lei, dublul salariului minim, intr-o noapte la nunta. Deci eu cred ca minti

| Vlad162 explică (pentru iulia0514):

Eu cred ca pur si simplu trollezi. nesimtirea si infatuarea cu care unii oameni pot spune ca 4000 acopera 2 saptamani de strict necesar, in timp ce alte familii se descurca cu 1500-2000 lei o luna intreaga, cu tot cu facturi si copii. incredibil. pot sa intreb ce lucrezi si ce varsta ai?

| iulia0514 a răspuns (pentru Vlad162):

Problema ta dacă crezi sau nu sincer nu am nimic nici de pierdut nici de câștigat tu ai pus o întrebare eu ți-am răspuns sincer dacă tu crezi ca mint mai întâi ar trebui să am un motiv sa o fac și sincer nu am nici unul

| iulia0514 a răspuns (pentru Vlad162):

Am 33 de ani si lucrez încă din facultate poate uni se descurca cu 1500 -2000 dar nu eu doar azi am cumpărat 4 baxuri de scutece uitate cât costa într-un bax sunt 30 de bucăți cât crezi că-mi ajung?! https://www.emag.ro/......DNXGZSMBM/

| Vlad162 explică (pentru iulia0514):

Eu cred ca esti ori mincinoasa/laudaroasa ori absurda. Cu ce tupeu poti tu sa vii aici sa zici ca 4000 lei acopera doar 2 saptamani de necesitati de baza? Eu as putea cu banii astia sa traiesc 2 luni. Plus ca daca te plangi de costurile vietii si de pretul scutecelor, cum poti zice cu atata usurinta ca la nunta se dau 4000 lei cadou. Daca ai 2, 3, 4 nunti pe an la care mergi, dai 1000 euro la fiecare? Daca asa e moda in comunitatea ta, desi ma indoiesc, eu te sfatuiesc sa schimbi mediul. Eu fac parte dintr-o familie relativ instarita, dar niciodata nu s-au dat mai mult de 1500, 2000 lei maxim la o nunta, si asta la cunoscuti foarte apropiati. In rest 1000-1500 lei.

| iulia0514 a răspuns (pentru Vlad162):

La nunți ma duc doar în calitate de nașa restul le trimit bani și nu ma plâng ca nu am de ce sa o fac dacă tu singurel trăiești 2 luni cu acei bani ei bine eu nu pot pentru că am responsabilități pe care nu am să mă apuc să ți-le înșir ți-e aici ca nu are nici un rost

| Vlad162 explică (pentru iulia0514):

Da deci eu tot nu cred

| iulia0514 a răspuns (pentru Vlad162):

Problema ta! Poate o persoana singură trăiește cu bani aia 2 luni dar când ai de hrănit mai multe guri crede-mă că nu e asa mult

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

4000 la o nunta? Câte persoane? Chiar și în București, la nunta cu pretenții, se da cam 1000 de persoana, 2000 de cuplu, chiar și mai puțin în funcție de cât este meniul. Voi faceți împrumut dacă aveți 2, 3 nunti într un an? Dacă ești nașa, soacra e altceva dar aici s-a vorbit de suma care se da la o nunta ca invitat, la un prieten, ruda

| iulia0514 a răspuns (pentru Emma30555):

Merg la maxim 2 nunti pe an și atunci doar ca nașa, am fost sâmbăta trecută la o nuntă oșenească și mi-a ajuns pe tot anul noi am fost 3 cu copilul! În cuplu se da 3500/4000 și de persoană c-am 1500 /2000 daca nu se striga darul pui în plic cât vrei dar când încep ăia sa strige în microfon ca nasul din partea mirelui da 1200 de euro tu ca nas ce poți face decât sa dai ca nu poți sa te faci de rușine cu 2000 de lei

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Nici nu știam ca se mai striga darul in unele zone. Am prins asta când eram copil mic. Ca nașa care cununa presupun ca se dau mai mulți bani, și în plic, nașii în principiu primesc și ei cadouri scumpe de la miri. Dar ca invitat ești " obligat "sa plătești doar meniul și un pic peste dacă vrei sa ajuți. Altfel cine mai vine la nunta?

| iulia0514 a răspuns (pentru Emma30555):

La noi noi nu se dau daruri nașilor! In țara oașuluii se păstrează tradiția miri poartă costume tradiționale si rochia de mireasa e putin ciudatica și foarte grea ei țin foarte mult la tradițile lor! Am fost și în Mureș la o nuntă și acolo încă se mai striga darul

| smiley92 a răspuns (pentru iulia0514):

Toate ca toate dar ce primesti in banii aia? Mai mult de 250-300 euro nu merita si nici nu vad rostul nuntilor. Mergi sa te distrezi, sa mananci 4 sarmale si sa vezi doua persoane care nu dau doi bani pe tine cand vei apela la ei.
Nunta e ceva ca si cum ai cumpara sa iti vina si tie dar e ceva nesigur ca o sa iti vina.
In plus daca in viata asta nu te vei casatori niciodata nu sunt niste bani pierduti? Sau cei care divorteaza si apoi fac alta nunta mergi iar si dai 4000 lei? Apoi cand cineva face 5-10 copii tu trebuie sa mergi la toate botezurile?
Poate o sa am un singur copil sau nici unul de ce sa ma sacrific pentru nimic?

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.
Dacă sunteți împreună, cred că ar trebui să plătiți împreună sau tu pentru amândoi, dacă aveți o relație mai mult decât de prietenie (gen locuiți împreună, sunteți logodiți, etc)
Darul (suma) pentru un cuplu depinde și de zonă, de mai mulți factori (restaurant, lux și de cât îți propui tu să dai) dar eu zic că la oraș 1600-1800, la țară 1200-1400.
Darul depinde de mulți factori, cât te cunoști cu mirii, cât îți permiți, dacă te simți bine și nu uita că toate sau scumpit.
O seară frumoasă!