| anonim_4396 a întrebat:

Hi 2 all. de cativa ani mai exact 4 am o problema, ma tot gandesc la fosta mea prietena, se zice ca timpu te ajuta sa uiti dar ce faci cand nu te ajuta, si mai ales cum poti traii cu gandu la fata aceea care pentru mine a fost perfecta. din pacate ca in multe cazuri s-au bagat parinti ei, relatia era din ce in ce mai dificila pentru k deja incepusem sa ne intalnim pe ascuns si eram foarte stresati aman2. problema parintilor ei a fost binenteles situatia mea financiara, dupa ce ea a hotarat sa incheiem relatia la cateva saptamani mi-a spus ca a intalnit pe cineva mai mare ca ea, ea avand acum 21 iar tipu vreo 34 dar binenteles ca parinti ei lau acceptat imediat cand a vazut ce masina are tipu si ce posibilitati materiale are nu a mai tinut cont de diferenta de varsta dintre ei. in fine eu am incercat sa imi fac alta prietena si am cunoscut o fata sunt cu ea de 3 ani jumate dar din pacate ma simt foarte prost fata de ea si chiar ma oftic ca desi o iubesc si pe ea inca mi-e gandu la cealalta fata, daca timpu nu este raspunsu care vindeca tot atunci ce ramane?

Răspuns Câştigător
| Crisu a răspuns:

Buna! Tu inca te gandesti la ea, din cauza motivului pentru care v-ati despartit. Pentru ca desi ea te iubea, parintii ei nu erau de acord. Chiar daca o iubesti, si este greu sa o uiti, inteleg, dar trebuie sa te gandesti ca au trecut deja 4 ani. A trecut foarte mult timp, iar tu ai o iubita. Perfect! Ar trebui sa iti indrepti atentia asupra ei, sa petreci mult timp cu ea si sa te gandesti ca ea este fata potrivita pentru tine. Chiar daca este greu, sti ca o poti face! Gandeste-te ca asa, gandindu-te la fosta, iti faci mai mult rau si te consumi. Trec anii pe langa tine fara sa iti dai seama. Ar trebui sa iesi cu fata cu care esti acum, sa te distrezi si sa te gandesti ca nu o sa-ti mai pese. Eu stiu ca daca vei incerca, cu siguranta vei reusi sa treci peste. Succes! :*

2 răspunsuri:
| Dan1989P a răspuns:

Buna! Te inteleg perfect.Si eu am suferit, si mai sufar dupa sotia mea tot de 4 ani. Dar gandeste-te cateva zile.Gandeste-te la faptul ca nu ar trebui sa mai suferi dupa ceva ce s-ar putea sa nu se mai poata repara.Asa am facut si eu.Am zis sa nu raman pe loc si sa ma duc mai departe si sa-mi cresc baiatul, sa-mi continui serviciul etc...Stiu cat este de greu dar ar trebui mereu sa-ti zici tie insuti ca trebuie sa nu mai stai in loc ci sa iti continui drumul in viata deoarece avem tot felul de suisuri si coborasuri.

| rousz a răspuns:

Buna silviu! Complicat cert este ca cealalta fata ai iubit-o mult daca nici pana acum nu ti-a iesit din cap, probabil fara sa realizezi a fost prima fata ce ai iubito cu adevarat si de aceea inca, gandurile tale mai strabat din cand in cand la ea! tu spui ca pe actuala o iubesti nu? totusi sunteti de atata timp si banuiesc ca ati format o legatura stransa. Sti banuiesc ca e asta : prima ta iubire adevarata altceva nu stiu daca pot explica ce numai tu poti sti ce este in sufletul tau! dar in niciun caz nu cred ca o mai iubesti pe prima! Oricum sti si tu no? prima dragoste nu se uita niciodata deci nu te simti vinovat! parerea mea. ai grija, sper ca te-am ajutat