| Lore_Alessia_1997 a întrebat:

Hi TPU inainte cu 3 zile sa imi vina ciclu am avut contact sexual si nu m-ai sunt bolnava de 3 zile si inca ma doare burta oare din ce cauza

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca in marea majoritate a cazurilor, ciclul menstrual se deregleaza dupa dezvirginare si de obicei menstruatia apare cu o intarziere de cateva zile.Deoarece sexul a avut loc cu 3 zile inainte de menstruatie se poate spune cu certitudine ca a avut loc in perioada in care instalarea unei sarcini este teoretic imposibila chiar si in cazul unui sex neprotejat si cu ejaculare intentionata in vagin. Posibilitatea de a fi insarcinata intro asemenea situatie este exclusa aproape cu certitudine. Existenta semnelor premenstruale intareste convingerea conform careia menstruatia se va porni foarte curand.Trebuie sa ai rabdare deoarece menstruatia se va porni in zilele urmatoare.Se pare ca stresul actioneaza nefast asupra sistemului hormonal si accentueaza/prelungeste intarzierea. Multa sanatate.

| MădălinaDinu a răspuns:

N-ai nici-un simptom post menstrual? Dacă nici într-o săptămână nu-ți vine, eu zic să te duci la ginecolog; toate femeile înainte de ciclu sunt mai fertile ca de obicei. Sper că ai făcut protejat:*.

| Lore_Alessia_1997 explică (pentru MădălinaDinu):

Mi.a venit ciclu dupa 3.4 zile ce am avut actul sexual si acuma ma inteapa in burta si in timpul menstruatiei am Consamat alcool