| IuliaDumitru a întrebat:

Hi tuturor. Cum sa ii conving pe mama si pe tata sa ma lase mai mult la iubitul meu,dupa revelion? Mama si tata sunt de acord cu relatia, nu au nici o problema cu el [eu am 17, el 18], dar problema e ca parintii mei nu ma lasa sa vin mai tarziu urmatoarea zi. I-am explicat mamei ca nu am cum sa ajung la ora 10 acasa straight face dar nu pricepe. Iubitul meu a zis ca vine si vorbeste el cu tata, dar nu cred ca o sa reusasca, deoarece tata e foarte autoritar. Ce ar trebuii sa fac?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu am zis, nici nu am insinuat asa ceva, dar stii vorba ceea: "paza buna trece primejdia rea", sau in engleza: "better safe then sorry". Parintii tai sunt trecuti prin multe si stiu ca este mai bine sa faca asta, pentru siguranta ta.

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

DNSK zice bine. In plus, zic eu, sa va pregatiti bine pentru discutie, sa vedeti ce ati vrea voi sa faceti, care ar fi programul si de ce motivati voi ca nu puteti ajunge la ora respectiva. Poate mergeti undeva mai departe si trebuie sa va intoarceti cu masina, apoi alt motiv este ca, de obicei, petrecerea de rev se prelungeste pana tarziu, si dimineata poate nu va treziti pana la 11-12.

| IuliaDumitru explică (pentru Zenithf):

Exact asta i-am spus si eu mamei, iar ea a spus ca nu se poate asa ceva. Cum sa doarma o domnisoara la iubitul ei. Cred ca are ceva probleme mama, dar stie ca nu sunt genul acela de fata.

| Zenithf a răspuns (pentru IuliaDumitru):

Mai sunt si alte prietene de-ale tale care vin la petrecerea asta, nu? Nu puteti dormi fetele cu fetele si baietii cu baietii, de grija parintilor?
Le dau si parintilor tai dreptate, ca nu vor decat sa te protejeze, si ei stiu cam ce se poate intampla cand se culca o fata cu un baiat impreuna, mai ales dupa un pahar de vin. Nu are rost sa elaborez subiectul, ca stii si tu asta.

| IuliaDumitru explică (pentru Zenithf):

Stiu stiu :3 dar nu sunt genul acela de fata si nici el nu e asa, suntem impreuna de mai bine de un an si nu s-a intamplat nimic. Am sa fac tot ce pot sa ma lase mai tarziu a doua zi. ^^

| Zenithf a răspuns (pentru IuliaDumitru):

Nu am zis, nici nu am insinuat asa ceva, dar stii vorba ceea: "paza buna trece primejdia rea", sau in engleza: "better safe then sorry". Parintii tai sunt trecuti prin multe si stiu ca este mai bine sa faca asta, pentru siguranta ta.

| fabiola a răspuns:

Istorioara ta imi aminteste de adolescenta mea, cand prietenul spunea ca vorbeste el cu tata. Tata,mai autoritar, cum il vezi si tu acum pe al tau, i-a spus scurt:daca am incredere, am incredere in fata mea pe care o cunosc cum am crescut-o si nicidecum in garantia unor vorbe! Peste ani am inteles ce vroia sa spuna, dar atunci vedeam doar autoritatea. Faptul ca te lasa, inseamna ca au incredere in tine, dar si tu trebuie sa le respecti doleantele lor. Eventual il poti ruga pe tatal tau sa te astepte cu masina la acea ora!

| IuliaDumitru explică (pentru fabiola):

Pai cred ca asta am sa fac

| DNSK a răspuns:

Da, iubitul tau s-a gandit bine. Daca vorbeste el cu parintii tai e mai bine decat daca o faci tu. Desi n-ar fi o idee rea sa fiti amandoi de fata si, cu putin timp inainte sa vina el, sa batatoresti tu terenul. Aveti grija la felul in care abordati problema, sa nu pareti iritati sau irascibili ca va pierdeti din puterea de convingere. Bafta!

evenso
| evenso a răspuns:

Este o idee buna ca iubitul tau sa vorbeasca cu parintii tai, doar asa o sa ai sanse sa te lasa mai tarziu daca ei considera ca e bine.

| neutrino a răspuns:

E bine sa-ti asculti parintii.