| trandafir_6116 a întrebat:

HM..nici nu stiu cum sa incep.Sora mea mai mare are o problema(23ani).s-a despartit de 2 luni de prieten, dar nu isi mai revine nicicum.au fost impreuna 4 ani.in acest timp s-au mai despartit,dar de fiecare data ea a facut aceasta alegere,insa acum,s-a despartit el de ea.din pacate sufera foarte tare, abia daca o mai recunosc..plange intruna,spune diverse lucruri care ma fac sa cred ca are nevoie de ajutor specializat(ca se calugareste,ca e un nimeni)desi este o fata foarte frumoasa,modesta,inteligenta, harnica etc.nu se pune problema ca nu si-ar putea gasi pe altcineva.tin sa mentionez ca noi, ca familie o iubim foarte mult.in plus,tata e blonav,bunicul la fel, avem multe alte probleme in familie iar mami simt ca mai are putin si explodeaza de la atatea probleme.ma simt atat de neputincioasa..nu stiu cum sa o ajut macar pe sora mea sa treaca peste aceasta problema. sfaturi?

3 răspunsuri:
| oliviaaa a răspuns:

Da, este cam dificil. dar totusi incerca sa petreci cit mai mult timp cu ea incearca sa o duci de la gindurile de la el, incurajeazo, iesiti prin parc oras sa va distrati adica sa vorbiti glumiti poate asta o sa ajute, si iti garantez sora ta va trece prin perioada asta, dar tu o poti auta mai repede sa treaca si mai alinata succes, ai grija de tine si de cei dragi!

| LostInBubble a răspuns:

Fii langa ea si sustine-o. Incearca sa ii deschizi ochii si sa ii areti ca un baiat care renunta la tine nu te merita.
Nu are nevoie de ajutor specializat. Are nevoie de iubire, de oamenii dragi ei, care sa ii fie aproape si sa o sprijine.
Incearca sa fi tu acea persoana!
TU o poti ajuta.

| diia29 a răspuns:

Incearca sa ii fi alaturi
spune'i ca baiatul ala nu o merita, oricum el e un nemernic daca s-a desp de ea dupa 4 ani.
are nevoie de ajutor specializat, dar nu de la psiholog sau ceva de genu, ei ii trebuie dragostea ta(cel putin),
daca e frumoasa si desteapta o sa'si gaseasca altul, poate, care sa o merite cu adevarat.
nu zic ca el nu ar fi iubito dar totul s-a incheat, nu a fost iubire adevarata, a fost doar pe jumatate
prietenul ei, daca o iubea cu adevarat, trebuia sa umple cealalanta jumatate...
nu mai stiu ce sa zic.
ii doresc tot ce'i mai bun surorii tale, si tie de asemenea si te respect pentru ca ti la sora ta
pupicikiss
sper sa se gandeasca mai bine si sa renunte la chestia asta cu calugaria,
daca vrea sa se calugareasca trebuie sa renunte la familie
nu cred ca asta isi doreste.
baftasmug