| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale RIGEVIDON 21+7.ma gandesc ca ati mai folosit si voi.im puteti spune cit de sigure sunt? daca ma pot baza pe ele sau nu si daca da din a citea zi poti intretine relati ne protejate? mersihappy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă le iei CORECT ( la aceeaşi oră, preferabil şi FĂRĂ să uiţi vreo tabletă ) au "protecţie" de 99-100 % împotriva unei eventuale sarcini!

Deci sunt foarte sigure!

Dacă acum ai început să le iei ( deci prima cutie ), în primele 7 zile trebuie să foloseşti prezervativul ( sau altă metodă contraceptivă ) - iar apoi, din a 8-a zi ( a primei cutii ) eşti PROTEJATĂ non-stop, chiar şi în timpul pilulelor maro ( când ai menstruaţia )!

La următoarele cutii eşti protejată, NU mai trebuie folosit prezervativ în primele 7 zile - doar la prima cutie ( când ÎNCEPI tratamentul )!