| rita a întrebat:

Iau marvelon 28 de la planning. pentru cei care stiu cum e folia de 28. as vrea sa stiu daca pastilele mici (ultimul rand) protejeaza la fel de bine. daca intretii actul sexual inainte de menstruatie adica... ii rog pe cunosktori sa-mi rasp.

Răspuns Câştigător
| marina_7216 a răspuns:

Ceau! si eu tot marvelon 28 folosesc si imi este foarte bine cu ele. daca le iei regulat este absolut in regula insa ultimile 7sunt mai mici pentru ca in acel timp trebuie sa fie menstruatia si sa si treaca, daca nu iti trece si deja ai terminat o fasie, nu iti fa griji si mie mi s-a intamplat.incepe o noua tableta si ia normal. stai linistita. le iei incontinuu, si contactul sexual nu:cand este menstruatia, in rest ai grija de tine!

8 răspunsuri:
| rita explică:

Ms pentru rasp marina, dar nu ai inteles. stiu cum trebuiesc luate etc. uite mai concret : eu am menstruatia la a 4a pastila mica. cand sunt la prima, a 2 a sau a 3a pastila mica pot sa fac dragoste cu partenerul meu si totul e ok? sunt la fel de protejata? isi fac efectul la fel de bine si inainte cu cteva zile de menstruatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iau marvelon 28 de cateva luni si nu am avut probleme q menstruatia iar saptamana asta mi-a intarziat o zi... are cv?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu le folosesc si nu am probleme sunt sigure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As avea si eu o intrebare. Daca imi vine ciclu la a 23 pastila ce fac? continui folia sau incep alta? multumesc fetelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te protejeaza la fel de bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pls help...eu a luat marvelon cam 1 an jum dupa care vrea jum de an nu am mai luat deloc.acum le-am inceput iarasi dar m-a tinut menstruatia doar 2 zile ceea ce nu sa mai intamplat niciodata cu marvelon. vreau sa stiu sigur daca este sau nu vreo problema daca am contact sexual acum dupa doar 4, 5 pastile.am inceput folia in mod normal in prima zi a menstruatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru voi fetelor... mi s`a recomandat sa incep sa iau marvelon28 de la un cabinet de PF. menstruatia nu mi-a venit de 2 luni... iar insarcinata nu sunt pentru ca mi-am facut un control. ce ziceti asi putea sa incep sa iau pilulele si fara sa`mi fi venit menstruatia de 2 luni sau trebuie sa astept?

| nina_2162 a răspuns:

Pastilele mari contin substanta antibebe. cele micute sunt de fapt doar niste vitamine. ele au rolul de pauza aceea.pe piata gasesti marvelon 21.adica fara acele mici pastilute.si cand e timpul sa iei pastilele mici faci pur si simplu o pauza de o saptamana.asta e in cazul marvelonului 21.in cazul in care uiti sa iei una din pastilutele mici nu e absolut nici o problema.deci pastilele mici n protejeaza. dar daca le iei pe cele mari in mod regulat nu vei avea probleme. cele mici sunt doar pastile placebo. le iei ca sa nu iti dai peste cap"tratamentul"