| iza_3252 a întrebat:

Iau marvelon28 de 9zile si inca nu mi-au trecut sangerarile acelea, imi spune si mie cineva va rog, cam cat mai dureaza, sau cel putin de la ce persista atat?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, anticonceptionalul nu este cel potrivit si trebuie schimbat. Nu il intrerupe in nici un caz (o sa ai hemoragie si mai mare), ci du-te cat mai repede la ginecologul care ti l-a prescris. Schimbarea se face cu niste precautii, probabil dupa terminarea foliei, asa ca nu risc nimic.

| cristy_4404 a răspuns:

Marvelon este un preparat anticonceptional oral combinat, avand ca substante active estrogenul - etinilestradiol si progestogenul desogestrel. Studiile clinice au aratat ca preparatele contraceptive orale ce contin etinilestradiol si desogestrel sunt lipsite de efectele metabolice nedorite, considerate a fi rezultatul activitatii androgenice a unor progestogeni continuti in anticonceptionalele orale. Cand se ia dupa schema de dozaj recomandata, Marvelon impiedica functia gonadica a hipofizei si astfel ovulatia. De asemenea, el induce o sangerare uterina regulata care, in ceea ce priveste cantitatea si durata, seamana cu o sangerare menstruala normala. De obicei aceasta sangerare incepe la 2-3 zile dupa ce a fost luata ultima tableta si este nedureroasa. In cadrul testelor clinice, Marvelon a prezentat o proportie foarte redusa a sarcinilor, un bun control asupra ciclului, o incidenta redusa a efectelor secundare, un numar mic de persoane care renunta la el. Sper sa te ajute