| AndreiRadu5557 a întrebat:

Imi doresc sa cunosc o fată dar e mult mai greu acum deoarece oamenii sunt mult mai reci, mai individualisti si fiecare își vede de patratica lui, cand vorbesc cu fete, acestea sunt superficiale, nu sunt interesate de mine si par mereu pe grabă, adica sunt inabordabile si lucrul asta m-a demoralizat. Nnu stiu unde sa caut fete, locuiesc in Iasi deci stau într-un oras universitar unde ar trebui sa am sanse mai mari, dar nu reusesc. Ce pot face? Am 25 de ani si nu am avut o relație pana acum, am nevoie de cineva in viata asta altfel voi ajunge un ratat la 40 de ani virgin care va fi din ce in ce mai bolnav psihic pentru ca omul are nevoie de iubire in viata asta. Eu pana acum 3 ani am locuit in Buzau si acolo in timpul liceului si al gimnaziului nu am avut aproape deloc contact cu fetele pentru ca acestea erau mai de fite si voiau baieti populari, in plus in clasa mea erau doar băieți, oare si asta m-a afectat, cand sunt in preajma fetelor sunt foarte complexat, nu pot fi eu insumi deoarece am o gramada de emoții si presupuneri, incerc sa le respect, sa le apreciez dar nu pot mentine o conversație cu acestea. Ce pot face in cazul asta?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E selecție sexuală,cu cât un individ are gene mai bune cu atât se va reproduce mai des,așa zis bagabonți de azi sunt strămoși noștri fara ei nu ajungem azi vii, dispărea specia umană de mult, cei agresivi, violenți, lideri, alfa au dus umanitatea mai departe

| Robert2526 a răspuns:

Le respecti prea mult si te considera plictisitor si ciudat. Trebuie sa ai mai multa incredere in tine si sa abordezi cat mai multe fete ( nu conteaza cate refuzuri primesti, incerci iar si iar pana gasesti una). Incearca sa nu pai disperat si sa pari cat mai sigur pe tine.

Esti student?

| AndreiRadu5557 explică (pentru Robert2526):

Nu sunt student pentru ca inca nu stiu ce vreau sa facca meserie in viata asta dar la anul as vrea sa ma înscriu, tind cantre IT dar cred ca e prea tarziu fata de altii care s-au apucat din copilărie

| Robert2526 a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Nu este niciodata tarziu, cat traim, putem sa ne apucam de orice. Nu stiu de unde mentalitatea ca e prea tarziu, niciodata nu e prea tarziu, ai 25 de ani, nu 75.

Revenind la problema ta, ai avut primul sarut, sex, orice interactiune intima pana acum?

| AndreiRadu5557 explică (pentru Robert2526):

Nu am avut

| Robert2526 a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Atunci incepe prin a avea parte de sex, asta o sa iti creasca stima de sine si o sa te ajute sa iti faci si relatie apoi. Uite, serios iti zic, sa ai o relatie serioasa in ziua de azi este foarte dificil, nu multi au. Nu te arunca direct la ceva serios, doar discuta cu fete, chiar si cu fete pe care nu le placi neaparat

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Robert2526):

E asta duce la pierderea integralitatii si curatiei sufletesti. Sexul adevarat e cel facut cu asumare, noi nu suntem maimute. O fata adevarata nu se lasa impresionata de orice bufon, un serioasa va vrea seriozitate, iar una neserioasa, neseriozitate, dincolo de mastile pe care vrea sa le arate pentru prienene sau social media

| Robert2526 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Din fericire, chiar maimute suntem, suntem o specie de maimuta. In rest, ceea ce ai spus este valabil din punct de vedere al normelor sociale...dar pentru situatia lui, el are nevoie sa isi creasca stima de sine si sa isi schimbe putin viata, deci nu are nevoie de ceva serios

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Robert2526):

Pare rau ca nu vrei sa cugeti mai mult decat firea umana.Insa nu stima e problema ci intelegerea problematicii si raportarea corecta asupra ei. Stima ca factor normal si redusa la rangul superior de3 mandrie este un sistem preexistent in minte si poate fi auto influentat prin mind-set, nu are rost sa faca sex doar ca sa faca, pentru ca orice barbat stie ca poate doar ca nu gaseste, nu are nevoie de demontratii are nevoie de iubire.Plus ca sexul fara taina casatoriei insemna jegosirea trupului si sufletului fara a acorda sens valorii familiare si sufletesti permanente cu cealalta persoana. Sti am 2 intrebari :Cat poti sa stai langa o persoana nespalata, niciodata sau de mult timp? Dar cat poti sa stai langa o persoana, nespovedita care nu sa lepadat de obiceiurile rele si nici nu constinetizeaza diferenta fata de starea lui initiala(curatia)? Totul tine de vointa si problema lui si problema ta.

| Robert2526 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Care este problema mea? Ce stii tu despre problema mea? Tu discuti problema lui din perspectiva mistico-religioasa dar problema lui e cat se poate de naturala, nu are legatura cu ce spui tu acolo.
Eu lucrez cu oameni, de toate tipurile si ii apreciez in egala masura pe toti, nu ma raportez diferit la ei, din niciun punct de vedere. Cei religiosi ca tine, pun etichete si se comporta diferit cu oamenii in functie de ideile lor despre cum ar trebui sa fie oamenii. Parca trebuia sa fie vorba despre iubire

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Robert2526):

Vere eu sunt aceeasi situatie ca si el si nu pun etichete, vorbesc din propria experienta si i am aratat calea si modul in care gandesc ca sa imi fie bine. Nu sufar de nimic si asta pentru imi setez exact ce i-am zis si lui. Constientizarea ca nu are nici o problema il ajuta mai mult ca orice. Intr-adevar sunt eu mai impulsiv online, imi cer scuze mai exagerez. Nu religia determina pe om ci virtutiile pe care si le impune si smerenia de care da dovada. Si eu am descoperit oameni mai buni ca mine, dar ma raportez ca orice muritor de doi bani la ce stiu eu, ce am citit, ce am mai gandit eu cu mine, ce au mai patit altii. Ca nu e nimic vesnic tocmai asta ar trebui sa imblanzeasca Duhul in om si sa il responsabilizeze macar cand nu e atacat de duhuri rele.

| Dragobeta a răspuns:

Ce te plangi? Asta e educatia adusa de democratie.
Fetele umbla doar dupa bani, baietii umbla doar dupa gaurica.

| Konstantinos99 a răspuns:

Salut frate! Si eu sunt pe acolo doar ca viata, scoala, familia mea, gandul bun pe care il mai aud de la cei din jur, ma fac sa ma bucur de viata si asa.Si eu sunt interesat si stau in Bucuresti,oriunde ai sta nu are importanta sincer lasa probabilitatiile pentru ca despre a iubii este ceva unic asi zice eu. Uita te numa pe google maps si o sa vezi cata lume exista peste tot, chiar nu iti dai sperante? SI pana la urma tu cauti faci toate eforturile ce e asa rau? Incerca sa privesti dezinvolt starea ta, si sa ai grija sa nu intri intr o relatie ca na sa ivit ocazia, NU o faci pentru ai gasit persoana serioasa si potrivita ca si tine, ca daca te lasa dupa balta mai bine stai tu singur HAHA.Eu am incerca in divrse locuri si la biserica si pe la prieteni cunoscuti dar pe langa ce zici tu fata are nevoie sa te vada putin in sclipici si asta nu se intampla daca nu esti calm cu tine, cu speranta si credinta. Uite eu sunt student si m-am dus peste tot, am cunoscut multe persoane si cei drept iti spun ca nu am gasit nici asa, pentru ca vreau una ca mine sa nu fi avut realatie, iar asta inseamna sa iau pe la 15 ani si pe acolo e problematic. Eu zic sa te rogi la Dumnezeu si dupa cum simti tu sa iei alegerile potrivite in viata, poate cine stie cum te duce viata ajungi prin Brazilia sau Africa adica orice e posibil si Romania e loc, oamenii bun la suflet infloresc sufeltele celor din jur. Deci intai pune un calm sufletului tau, apoi dobandeste pregatire si desigur neincetata cautare adica un interes de a cauta la anumite fete sa regasesti ceea ce iti doresti tu.Si au fost si altii inainte in aceasta situatie nu gasesti, nu gasesti chiar depinde viata asta de o fata? Nu ele sunt facute pentru noi, sau noi pentru ele? Uite Issac daca nu ma insel s-a casatorit la 40 de ani scrie in Biblie si pe fata a adus-o sluga indrumata de stapan exact cum a visat pentru ca iata nu isi gasea acolo la el, deci nu te nemultumi ci bucurate de fiecare clipa.

| Robert2526 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Pai tu o arzi pe aici cu rugatul la Dumnezeu si ii inveti pe altii despre lucruri de genul cand vad din intrebarile tale ca tu iti cauti iubita pe Tinder? Care e faza?

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Robert2526):

Haha,tu te uiti la data postarii sau faci misto happy 2022 Da am avut tinder pentru o luna WOW am incercat, nu am gasit persoane de suflet next.In cazul in care vrei o recomandare, eu nu recomand aplicatia. Si da ii spun ce stiu din experienta mea ca ii recomandam Tinder daca era ok

| Robert2526 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Pai nu conteaza data, conteaza ca acum o dai cu Dumnezeu inainte si vorbesti despre fete cuminti si iubire dar aveai cont pe Tinder happy

Nu vreau recomandare, nu folosesc astfel de aplicatii, ma bate Dumnezeu daca fac asta

| Ghițăbardares a răspuns:

Mai Radule exista publi 24 unde dai la buci cat vrei tu și pe cine vrei tu doar bani sa ai