| anonim_4396 a întrebat:

Imi este oarecum frica sa`mi incep viata sexuala.ce pot face in privinta asta stiind ca ar fi prima oara?

Răspuns Câştigător
| Doηηa a răspuns:

Dacă îți este frică lasă pe mai târziu că nu te obligă nimeni.
Denotă că nu ești pregătită psihic!

10 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Iti e frica pentru ca inca nu esti pregatita psihic, dar nici fizic, si pentru ca nu ai intalnit baiatul potrivit, care sa te faca sa-ti doresti sa i te daruiesti trup si suflet.
Probabil ca ai si acea idee, ca dupa ce o sa te daruiesti, o sa te lase.
Nu mereu e asa. Trebuie doar sa ai grija sa intalnesti baiatul potrivit, care o sa stie ce sa-ti ofere, cand, si cum.
Iar atunci cand o sa te simti pregatita, trebuie sa ai grija, si sa te protejezi. atat pentru nedorita sarcina, cat si pentru nedoritele boli cu transmitere sexuala.
Trebuie sa fii lubrefiata bine, si sa te dedici intr-totul actului sexual.
Succes!
Te pup!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Cati ani ai?

| NOBODY a răspuns:

Iei un cui de dimensiuni medii (preferabil sub 5 cm) și începi ușor, ușor să ți-l bagi în creier. După asta ești pregătit.

| Mya66 a răspuns:

Banuiesc ca "97" din nick-ul tau e anul nasterii... esti cam micuta pentru asta.
Cand iti incepi viata sexuala trebuie sa fii pregatit din toate punctele de vedere, si psihic dar si fizic.Momentan e cam devreme in opinia mea...mai ales daca ai o oarecare teama in legatura cu asta. Acest lucru inseamna ca nu esti pregatita! Vei simti cand va veni momentul: totul vine de la sine, fara premeditare si doar cu persoana potrivita!

| RAY a răspuns:

Sa convingi pe cineva sa faca sex cu tine daca nu vrei sa faci cu cineva

| Alcyon a răspuns:

Pai cati ani ai? Daca ai sub 18 ani, te sfatuiesc sa mai astepti. Daca ti-e frica, inseamna ca nu esti pregatita pentru acest pas. Nu te grabi, uita-te pe forumul asta, ce probleme au fetele de 15-16 ani, care si-au inceput viata sexuala. Cred ca-s zeci de topicuri de genul: ajutor, nu-mi vine ciclul, cred c-am ramas gravida; sau ajutor, imi curge sange si nu-s la menstruatie. Sexul se face intr-o relatie serioasa, nu aiurea dupa cateva luni. In adolescenta relatiile sunt trecatoare. Daca te apuci de sex de pe-acum, sunt sanse mari sa umbli din pat in pat, si sa te umpli de tot soiul de BTS-uri. In afara de asta, daca ramai gravida, e de rau, fiindca nu vei mai putea sa-ti urmezi studiile
si nici sa-ti faci o meserie.

| Exilee a răspuns:

Si nu ti-e frica si de consecinte?
Ce poti sa faci in aceasta privinta? Sa te stapanesti! Dupa iti vei lua adio de la copilarie din cauza unor greseli foarte mari.
In jurul varstei de 20 de ani are ceva?
Se vede ca esti confuza si nelamurita, inca un motiv in plus SA NU ITI INCEPI la o asemenea varsta viata sexuala deoarece nu se stie cum va reactiona apoi psihicul.

| Kalla a răspuns:

Nu e un examen.Nu esti obligata sa iti incepi viata sexuala si va fi tot asa cum vrei tu si cand vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU incepe nimic. Daca ti-e frica atunci cu siguranta nu esti pregatit(a).
Nu trebuie sa faci nimic, atunci cand vei fi pregatit(a), se va intampla pur si simplu.

| Irinα a răspuns:

Buna!
Poate pentru ca nu te simti pregatita...nu neaparat de actul in sine, ci de consecinte.
Poate pentru ca nu ai gasit baiatul potrivit, in preajma caruia sa te simti protejata.
Poate pentru ca iti este teama ca odata ce te culci cu primul baiat el sa te lase balta.