| anonim_4396 a întrebat:

In cazul raciri la ovare si folosirea unui test de sarcina ce rezultat poate sa daie?
Am facut un test de sarcina deoarece imi intirzie menstruatia si a esit pozitiv insa n-am simptome de sarcina dar am simptomele unei raceli. E posibil asa ceva sau e o sarcina nedorita?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Raceala la ovare nu influenteaza testul de sarcina. 60% din femei nu au simptome in primul trimestru de sarcina. Daca testul este pozitiv, 98% esti insarcinata. daca ai avut vreun contact sexual neprotejat in ultima luna, poti fi aproape 100% sigura ca este sarcina. daca insa te-ai protejat corect de fiecare data (inteleg ca nu-ti doresti sarcina, deci n-ai fi riscat), atunci trebuie sa te vada urgent un ginecolog. Doar o tumora de ovar mai poate pozitiva testul, in absenta unei sarcini.

| mona a răspuns:

Mai bine fa o programare la un ginecolog, eu personal cred ca esti insarcinata

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faptul că eşti răcită la ovare/abdominal, NU influenţează rezultatul testului de sarcină!

Cel mai probabil, având în vedere că acest test a ieşit pozitiv, EŞTI însărcinată ( şi din acel motiv îţi întârzie menstruaţia )!

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Ideea e ca raceala nu Influenteaza testu.Asta sa retii bine.Nici daca ai o Infectie sau altceva intern. Testu se bazeaza pe identificarea unei concentratii de Hormoni sepcifica Sarcinii -dupa asta se ghideaza.O sa ai un Bebe -stai calma si pentru mai multa siguranta mergi si la un medic pentru a-i recomanda cum se te porti si ce sa faci in timpul perioadei de Sarcina.Ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Macar tu sa-i spui Lizuca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la ginecolog pana nu este prea tarziu.Nu are nici o legatura raceala cu sarcina.Mult noroc.

| Madayna a răspuns:

Mai mult cred ca este o sarcina, vorbeste cu iubitul tau si vedeti ce faceti, mergi la ginecolog ca sa fii 100% sigura.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Depinde cum si la ce perioada ai facut testul de sarcina!
Un test de sarcina ca sa arate un rezultat 90% corect se face dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual!
Incearca sa faci 3 teste de sarcina de la firme diferite!

| trixiiie a răspuns:

Mă tem că... trebuie să repeţi testul lde sarcină. Răceala la ovare nu are nicio legătură, pentru că un test depistează hormonul sarcinii din urină. Mai repetă-l, ia-ţi două de la firme diferite, fă-le pe amândouă.
Îmi pare rău, dar e posibil să... Înţelegi tu.