| vampiressa a întrebat:

In ce zile ar trebui sa incep sa iau anticonceptionale ca sa isi faca efectul atunci cand intretin relatii sexuale? Am inteles ca e o anumita zi in care se incep. Funda

5 răspunsuri:
| natalia_7677 a răspuns:

Da exista, poti sa incepi duminica sau lunea. Este mai indicat sa le iei dupa amiaza, iar ca sa aiba efect i-a anticonceptionalele inainte cu o saptamana de a avea relatii sexuale.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se incep in ziua in acre ti le prescrie ginecologul. Nu poti lua contraceptive fara consult ginecologic in prealabil.

| Jony123 a răspuns:

Pai inainte cu 12 sau 24 de ore parca...

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Le iei numai la indicația medicului care le-a prescris pentru tine!
Nu le iei după ureche!
Ești protejată de la prima pilulă.
Pa, pa.

| candora a răspuns:

Pai cind ti le-a prescris ginecologul trebuia sa-ti zica cind sa le iei. Se iau de obicei intre a 3 si a5-a zi de la venirea ciclului menstrual. Dar daca nu ai consultat medicul, nici nu le incepe, fiindca nu stii daca anume acestea corespund organismului tau, medicul ginecolog trebuie sa determine. happy