| MariaRaluca1109 a întrebat:

In data de 13 ianuarie am intretinut relatii sexuale neprotejat cu prietenul meu, dar fara a finaliza inauntru, dupa ce, in zilele anterioare au avut loc alte partide, dar protejate. La sfarsitul lunii ianuarie/inceputul lui februarie am intretinut relatii sexuale protejat si acestea. Menstruatia ar fi trebuit sa apara aproximativ in data de 4-5 februarie. A trecut aproape o luna si inca nu am avut menstruatia, ultima menstruatie fiind in 4-8 ianuarie. In data de 21, respectiv 23 februarie am facut cate un test de sarcina, ambele iesind negative. Ar trebui sa ma ingrijorez totusi de vreo sarcina? Sa fi facut testele prea devreme?

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intarzierea ciclului tau menstrual trebuie rezolvata la medicul ginecolog, doar el iti poate spune ce se intampla.
Daca singurul contact sexual neprotejat a fost doar in 13 ianuarie, iar restul protejate, atunci testele de sarcina au fost facute la data corecta si nu cred ca poate fi vorba de o sarcina, lucru care ma ingrijoreaza serios.
Te rog mult sa mergi la medic!

| cuvant a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa consulti un ginecolog deoarece e cel mai usor sa afli raspunsul.
Se intampla uneori barbatii sa nu simta dar sa se termine in tine putin si dupa afara.
Daca mergi la ginecolog poti vedea daca nu sunt alte probleme hormonale sau nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca toti ti au spus sa mergi la medic de ce nu mergi? Sa nu crezi ca pe TPU gasesti raspunsul la problemele tale, mergi la specialist si acolo medicul te va consulta si te va trimite la ecografii vaginale sau transvaginale sau poate are chiar el in cabinet aparatura necesara si i ti face el toate analizele, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Testele facute au fost facute prea devreme, deoarece ai mentionat ca ai avut sex la sf de ianuarie dar si in februarie.

| MariaRaluca1109 explică (pentru Violleta2022):

Dar atunci ne-am protejat si am fost foarte atenti. Am verificat si prezervativele la sfarsit sa nu aiba vreun defect si au fost in regula.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaRaluca1109):

Atunci, nu esti gravida!

| Brizbriz a răspuns:

"Ar trebui sa ma ingrijorez totusi de vreo sarcina?"
da, EVIDENT, testele de la hypermarket sunt 98% precise, deci, sanse serioase ca tu sa fii exceptia

"Sa fi facut testele prea devreme?"
nu, din cate stiu eu, poti sa faci test dupa cateva ore

deci, ginecolog, te baga la scanare cu ultrasunete si atunci stii SIGUR

| marin1988 a răspuns:

Cel mai sigur e să mergi la un control la ginecolog să previi orice probleme din timp.