| Flory19931989 a întrebat:

In data de 15 august am avut ultima menstruatie. Suntem in 25 sepembrie si nu mi-a venit. Am facut doua teste de sarcina si mi-a iesit ca nu sunt insarcinata. Am facut cu ceva timp in urma un test papanicolau de control si mi-a iesit o inflamatie. Doctorul mi-a dat un tratament pe care nu l-am putut lua deoarece mi-a spus sa il iau din prima zi a menstruatiei care nu mi-a mai venit. Pe reteta, diagnosticul era cervicita. Nu stiu exact ce presupune. In schimb, doctorul a spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez cu privire la diagnostic. Daca aveti orice parere sau ati trecut prin ceva asemanator, va rog sa imi dati o parere. Nu stiu ce sa fac! Va multumesc!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cervicitaeste o modificare aparuta pe colul uterin care poate fii de la o infectie cu HPV, ceea ce ar trebui sa te ingrijoreze maxim, pentru ca anumite tulpini de HPV sunt cancerigene si daca nu faci tratamentul corect, boala evolueaza, degenerand in cancer de col uterin.
Cat priveste posibilitatea sa fii insarcinata...da exista, daca ai avut sex neprotejat.
Un test corect de sarcina se face dupa 7-10 zile de intarziere.
Daca testele alea le-ai facut inainte de 25 septembrie, inseamna ca sunt facute inutile si eronate.
Repeta testul azi, 26 sept. ca sa fie facut la termenul corect!

| Flory19931989 explică (pentru Violleta2022):

Ultimul test l-am facut azi, pe 25 si imi spune ca nu sunt insarcinata. Il voi repeta! Pai eu am avut contact sexual doar cu un singur partener de cand mi-am inceput viata sexuala. Nu stiu cum as fi putut contacta asa ceva! Credeti ca ar trebui sa iau taratamentul dat de doctor char daca nu mi-a venit menstruatie sau sa astept?

| SkyPilot a răspuns (pentru Flory19931989):

Poti sa suni la cabinetul doctorului si sa intrebi ce sa faci.
Cauta pe google medicatia prescrisa si vezi pentru ce este de fapt. Daca te-a asigurat ca esti OK, poti avea o banala candidoza. Asa ceva faci si singura, de exemplu de la antibiotice. Daca tratamentul este pentru intarirea sistemului imunitar, poti sa te astepti la HPV.

| Flory19931989 explică (pentru SkyPilot):

Multumesc. Asa voi face!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Flory19931989):

Daca dupa data de 4 Septembrie NU au fost intretinute contacte sexuale neprotejate, in acel caz rezultatul NEGATIV al testului de sarcina efectuat in data de 25 Septembrie este VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%. Este indicat ca peste 3-4 zile sa efectuezi un nou test de sarcina, al carui rol este cel de a confirma sau infirma rezultatul NEGATIV obtinut astazi. Deoarece ciclul menstrual a ajuns in cea de-a 42 zi si pana in acest moment inca nu si-au facut aparitia simptomele menstruale, reiese ca o asemenea dereglarea majora a ciclului menstrual este provocata de o grava dereglare a activitatii hormonale si proasta functionare a glandelor endocrine. Este indicat sa te prezinti la un cabinet de endocrinologie pentru o consultatie amanuntita si efectuarea setului complet de analize endocrine. Ulterior pe baza rezultatelor obtinute sa-ti fie prescris tratamentul adecvat de urmat. Numai medicul care ti-a prescris tratamentul amintit, iti poate oferi raspunsul corect si din acest motiv trebuie sa-l contactezi neaparat. Multa sanatate!

| SkyPilot a răspuns:

Cervicita este un termen generic, nu spune ce anume ai ci zona unde este localizata problema. Nu prea inseamna nimic concret.
Nu sunt doctor, dar din ce stiu eu asa ceva este cel mai frecvent rezultatul unui BTS (Chlamydia, Tricomonas, HPV, gonoree, sifilis etc.). Mai sunt si alte cauze, dr mai putin raspandite.
Testul de sarcina se face dupa o intarziere de o saptamana sau mai mult. Le-ai facut un pic cam devreme. Daca iese negativ, il repeti dupa 3 zile ca sa fii sigura. In prospectul testului scrie si cand il aplici si cum se face. Citeste prospectul si respecta-l intocmai.

| Flory19931989 explică:

Multumesc! Voi tine cont de sfat!