| Danyka a întrebat:

In luna februarie ar fi trebuit sa implinim 4 ani de relatie...a fost una dificila pentru mine, caci cam 10 luni pe an il astept din Italia, unde munceste. vorbeam zilnic pe skype, dor nebun, griji si asteptarea revederii.am trecut prin certuri, pauze, dar am rezistat, pana acum 4 zile.revenit de curand acasa, era straniu.nu prea ma vizita des, statea cu rudele, in special cu verisorul sau, care nu are o iubita, in schimb o duce bine cu distractiile. poate eram prea exigenta, il certam ca de ce nu vine, nu imi acorda atentie.il terorizam poate ca mereu il astept si el acum nu ma rasplateste cu prezenta, iubire, etc.am avut o pauza involuntara, ma ignora, ma amina de pe o zi pe alta.l-am lasat in pace pana in seara revelionului, cand macar nici nu m-a felicitat, a dormit acasa.cu greu l-am scos din casa pe data de 1, sa ne clarificam.la care el m-a anuntat ca ma iubeste enorm, tine mult la mine, dar nu mai vrea sa fie cu mine. vrea libertate.omul, care acum o luna discuta cu mine de logodna, de planuri, viitor.care imi zicea ca si-a gasit tovaras pe tot restul vietii, acum vrea libertate, fara obligatiuni.sunt socata.imi spunea ca vrea sa plece departe, ca nu se vede in familie decat peste 10 ani.ca ii e mila de mine, ca m-a facut atita sa astept si sa sufar.pe 2 i-am mai scris pe email niste scrisori, cum obisnuiam mereu sa o fac, la care mi-a raspuns ca vrea sa fie singur, nu are chef de nimic.nu stiu.de 3 zile stau lata in pat, nu am chef de nimic.e un soc, stresare. dupa 4 ani, atitea planuri, a renuntat.da, e si vina mea.e genul de om care promitea, iar daca nu realiza il sacaiam ca nu si-a tinut promisiunea, il scoteam din sarite cu terorizari de genu.nu stiu.straniu in loc sa il urasc, eu stau si ma gindesc, oare mai revine? Eu fata de 20, el baiat de 26

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar cam fii cateva variante pentru care baiatul a rupt relatia asta:
- i-a ajuns si nu mai vrea sa fie cu tine
- a gasit o alta
- este bolnav (probabil vreo boala incurabila) si nu vrea sa
te contamineze

| cristimihailov a răspuns:

Buna, omul ti-a spus care este situatia.

Faptul ca stai in pat sau plangi sau faci orice altceva, nu o va schimba.

Bine macar ca ti-a spus odata.

E posibil sa fii gasit pe alta sau sa se fii saturat sau pur si simplu afirmatia ca dragostea dureaza doar trei ani, e adevarata.

Nu conteaza. A facut miscarea. Te-a anuntat.

Acum treci la reparat situatia si cauta pe altul.

Si da, ai pierdut 4 ani. Cu cat o sa te obisnuiesti mai repede cu asta, o sa accepti si o sa te ierti, cu atat mai repede vei fii fericita.

Si daca te simti trista. gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca te-ar fi anuntat peste 6 ani de chestia asta.

Nu e sfarsitul lumii. Nu e finalul vietii. Din contra: e sansa unui nou inceput mai frumos si mai fericit decat cel care a fost.

Tine doar de tine sa alegi sa fii fericita trains in prezent sau sa fii depresiva traind in trecut si nerealizand ca de fapt erati impreuna doua luni din 12.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu cand spun ca psihologii spun ca, experienta mea si a cunoscutilor spune - la distanta nu merge. Ai pierdut 4 ani. Si restul sunt ai tai, faci ce vrei cu ei.

| vocea a răspuns:

Daca te iubeste va veni, depinde de tine daca doresti genul acesta de barbat.

| vocea a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti pui ordine in ganduri si sa te gandesti bine ce faci, nu mai pierde timp cu femei care nu te merita.

| presus a răspuns:

In general barbatii parasesc atunci cand sunt scarbiti de relatie sau gasesc o alta mai buna din toate punctele de vedere. Exemplul meu, cand eram impreuna cu fosta, ma stresa mereu, dar nu genul ala de stres care te face sa cedezi. Intr-un fel ma stresa pentru binele meu, sa las viciile, sa fiu mai tolerant. Uneori ma stresa cu d-astea, sa petrec mai mult timp cu ea, s-o bag mai des in seama, etc. Cand am observat ca este posesiva cu mine, si ma vrea tot mai mult, ma alinta des, nu stiu ce incerca. Am inceput sa fiu distant cu ea, dupa un timp i-am zis ca nu mai are rost sa tinem aceasta relatie, i-am zis ca nu mai sunt fericit cu ea si am parasit-o. Probabil crezi ca sunt unul din aia care face declaratii de iubire pana este cu ea in pat, iar dupa ii da papucii. Nu, eu am ramas cu ea si dupa aceea, aveam planuri de viitor (nu chiar de logodna). Dar cand am vazut ca ea lupta in relatie ca si cum mi-ar lua si mie locul, m-am plictisit de toata treaba asta. El s-a despartit de tine, cred eu, tot din acelasi motiv care-l aveam si eu, prea multa iubire si afectiune. Fostul tau a incercat sa se desparta cat mai frumos de tine, fara a te supara si fara a-ti spune aceste motive care ti le-am dat mai sus (ti-a zis ca te iubeste, dar vrea sa fie singur). El vorbea cu tine si iti declara toata iubirea cand era plecat in Italia, poate pentru ca era singur si n-avea cu cine socializa (nu zic ca atunci nu tinea la tine). Dar atunci cand doresti langa tine un barbat, intretine-i curiozitatea si interesul pentru tine, nu te oferi usor! Poate asta ne si plictiseste pe noi, nu stiu ce sa zic. In orice relatie sunt doi, iar daca tu te zbati sa joci si rolul lui, atunci lui nu-i va ramane decat sa plece, poate o alta ii va permite sa-si exercite rolul intr-un alt fel. Poate daca ai incerca sa te intalnesti cu el si i-ai spune ca o sa te schimbi, ca ti-ai vazut greselile, ti-ar mai da o a doua sansa. Acum tu esti convinsa ca este doar vina lui, dar nu iti dai seama ca si tu ai avut greseli minore care probabil s-au acumulat si omul vrea sa ramana singur.

| Danyka explică (pentru presus):

Chiar mi-a placut raspunsul.nu, eu nu consider ca e doar vina lui.stiu ca in 4 ani am oferit tot si mai mult chiar decat am putut.am incercat sa fie totul ideal pentru ca era plecat si il tanjeam! Imi era dor, iar el mereu imi promitea, an de an ca vine si ramane, dar nu mai raminea decat 2 luni.si tot asa an de an.insa anul asta pana a reveni acasa l-am prentampinat ca daca decide sa plece dupa atatea promisiuni, il las. orice am zis ca doar sa il pastrez aici, langa mine.si uite ca m-a lasat el, insa pana a pleca.nu stiu, nu vreau sa il chem la o noua discutie.nu vreau sa il sacai. undeva in suflet sper ca poate revine singur.am mai avut asa cazuri.si ma invinuia ca nu am rabdare..si in locsa astept el sa apara, il caut eu.prea m-am dedicat lui...

| presus a răspuns (pentru Danyka):

Ma bucur ca ai inteles toate astea. Daca nu o sa mai fie nimic intre voi, viata merge inainte. Numai bine!