| gelosul a întrebat:

In primul rand Buna dimineata tuturor! Pe de alta parte am si o mica problema cu mine insumi si anume sunt foarte gelos pe prietena mea.Nu sunt genu sa fac crize de gelozie sau mai stiu eu ce, prefer sa tin totul in mine si sa tac(sunt zodia rac). Eu am 17 ani, ea 15.In fiecare zi am senzatia ca ea flirteaza cu altu pe mess si acest gand nu-mi da pacesad. Nasol e ca nici n-am cum sa verificstraight faceSi chestia e ca numa pe mess sunt gelos, in realitate n-am probleme momentanhappy. Relatia dintre noi 2 e ok ca sa zic asa, suntem de 1 luna impreuna! Ea tine f mult la mine cum de altfel si eu la ea si tin minte ca la inceputul relatiei ea se temea de ce ma tem eu acum si anume sa n-o insel, acum se pare ca s-a intors roatasad

Eu nu i-am dat pana acum niciun motiv de gelozie sau ca as inselao, chiar pot spune ca i-am fost fidel daca pot spune asahappy

Intrebarea e urmatoarea:Ce sa fac sa nu mai fiu gelos(stiu ca e absurda intrebarea) si sa nu ma mai gandesc la lucururi negative legate de mine si ea? Oare ar trebui sa ii zic? Sau daca ii zic e posibil sa stric ceva si mai bine sa tac? chiar nu stiu ce sa facthinking

Va multumesc anticipat,
Gelosultongue

5 răspunsuri:
| bibydraguta a răspuns:

Buna.sa stii ca si eu cam am aceasta problema. cel mai importatnt lucru este increderea trebuie sa ai incredere in ea desi stiu poate sa fie destul de greu. vorbeste cu ea este foaret bien sa aveti comunicare si sa ii spui dar intr-un mod cat se poate de placut.trebuie sa ai incredere si increderea vine in timp.papa

| trisha a răspuns:

Nu cred ca relatia voastra este atat de evoluata dupa 1 luna incat sa poti sustine ca esti gelos. Cred ca esti mai mult nesigur pe relatia voastra. Astfel de sentimente trebuie discutate si lamurite intr-o relatie la timpul lor daca le vei lasa nediscutate vor aparea mai tarziu probleme mai mult sau mai putin dificile. Incearca sa te gandesti la ceea ce simti cu adevarat si discutati despre problemele voastre doar impreuna le puteti rezolva

| Adyna_2391 a răspuns:

Buna... te inteleg perfect, asa eram si eu. Sfatul meu este ca intr-o relatie trebuie sa existe in primul rand respect si incredere.Gandeste-te daca ea ar dori sa filtreze cu cineva si-ar mai pierde timpul cu tine? eu zic ca nu.Si daca vorbeste pe mesenger nu cred ca face ceva rau.doar vorbeste...nu face altceva.Cat despre faptul ca tu nu ii spui si ti toul pentru tine nu sunt de acord:intr-o relatie totul trebuie sa se spuna pe fata; cum crezi ca s-ar simti ea sa te vada suparat si sa nu stie ce ai; cel mai bine ar fi sa ii spui tot ce gandesti(evident intr-un mod placut, fara sa tipi sau chestii de genu); in felul acesta cred ca ar putea si ea sa te ajute sa ai mai multa incredere in ea, dar depinde si de tine, e vorba de autoeducatie, incearca sa iti scoti din minte toate gandurile negre si sa te gandestibig grinaca ma iubeste nu ma inseala si e corecta, iar daca face chestia asta inseamna ca nu m-a meritat! mult succes!

| denisa_4752 a răspuns:

Sunt sigura ca solutia cea mai buna este sa ii explici ca esti o persoana mai geloasa si ca nu suporti gandul ca ea sta la vrajeli cu altii! trebuie sa aveti incredere unul in celalalt altfel o sa aveti probleme tot timpul! si prietenul meu est egelos dar noi stam foarte mult de vorba si asa ne spunem tot ce ne deranjeazahappybafta.

| marsy a răspuns:

Da*i sh tu un motiv ca sa fie sh ea geloasawinking

aaa... sh vb cu ea in privintsa asta. daca va tine la tine. te va asculta.adica faptul ca esti gelos. de mess. etc. bafta!