| emyy_5514 a întrebat:

In timpul actului sexual ma ustura vaginul ingrozitor.Chiar daca pr meu imi introduce doar un deget tot ma ustura.Nu stiu ce sa fac sa merg la ginecolog imi e frica si momentam nici bani nu am.Astept s sfaturile voastre.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie genitala. Fie luata de la partenerul tau, fie de la igiena necorespunzatoare: maini si organe genitale insuficient spalate inainte de contactul sexual. Faptul ca te ustura e o problema minora, mai grav este ce efecte are pe colul tau uterin. Nu ai motive sa iti fie teama de ginecolog, va fi o consultatie obisnuita, ca aceea pe care ai facut-o dupa inceperea vietii sexuale si apoi regulat, de rutina. Eu cred ca este foarte important sa imprumuti bani si sa ajungi cat mai curand de la debutul problemei la ginecolog, fiindca infectia evolueza si fiecare zi in care nu o tratezi o agraveaza si o face mai greu de tratat si vindecat.

7 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Ori ai o infectie mai urata sau o alta afectiune, asa ca ar fi indicat sa mergi la ginecolog, vrei, nu vrei, ca nu cumva sa se agraveze situatia.
Daca nu-i asta, probabil nu te lubrifiezi suficient, asa ca nu ar strica sa cumparati niste lubrifiant pe baza de apa, sa folositi prezervative lubrifiate suprimentar si sa mai lungiti preludiul sau sa faceti ceva ce ti-ar mentine tie starea de excitatie.happyIar daca viitoare cand incercati penetrarea cu degetele, prietenul tau sa incerce sa si le umezeasca bine.

| ElenaMaria a răspuns:

Poate ai o infectie sau o rana pe col. Du-te la ginecolog atunci cand vei avea bani pentru ca ai nevoie de un control.Costa in jur de 50 lei.Pana atunci opreste contactele sexuale.
Te pup:*!

| elenaA_9063 a răspuns:

N-are de ce sa-ti fie frica de un ginecolog. Un medic stie cel mai bine sa-ti spuna ce ai, de aceea este bine sa consulti un specialist de cand apar primele probleme pentru ca o afectiune netratatata poate sa duca la complicatii.
Probabil ai o infectie locala. Nu intra in panica pentru ca toate se trateaza. Consultatia nu se face neaparat contra-cost, in spitale (policlinici) consultatia este de gratuita. Sau ai putea sa mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la specialist.

| emyy_5514 explică:

Multumesc de raspunsuri si cred ca o sa merg la un consult ginecologic. ca mai tarziu sa nu regret

| MihaiXtensiiPunctRo a răspuns:

Acuma nu stiu cati ani sau daca mai esti in scaoa, dar in principiu la spitalele de stat e gratis. ai putea sa mergi acolo la ginecologie

| badicalavinia a răspuns:

Si eu am patit la fel, eu am avut candida. cel mai bine e sa megi la ginecolog dar eu iti dau si tratamentul pe care inca il urmez de saptamana trecuta.trebuie sa iei si tu si partenerul cate o pastila FLUCORIC de 150(asa ceri)si ovule MACMIROR pe care le introduci seara inainte de culcare timp de 10 seri si fara contact sexual tot acest timp. Sper sa fie de folos, astept raspuns daca urmezi acest tratament.bafta

| val3ntyna_8955 a răspuns:

E posibil sa ai candida