| andru8700 a întrebat:

Inainte de a dona sange, la testele facute, iti face si test de sarcina? Am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu si imi e frica sa nu fi ramas insarcinata. Mentionez ca actul sexual s-a desfasurat in ultima zi a menstruatiei din aceasta luna, iar eu am fost si am donat sange astazi.

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca esti bortoasa nu ai voie sa donezi sange ca se ia si raman insarcinati toti aia la care li se doneaza sangele tau

| mihai69 a răspuns:

Nu se face test de sarcină la donare. Și probabilitatea ca tu să fii însărcinată e oricum extrem de mică, spre zero.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu,foaia nu include testul pentru detectarea hormonului Hcg si nu conteaza ca esti insarcinata sau nu, decat daca medicul de acolo considera ca exista un pericol pentru fat.Dar daca tu vrei sa vezi posibilitatea unei sarcini, nu, nu este inclusa acolo.Acele teste sunt doar de boli venerice si generale din sange.Tot ce spun aici e bazat pe o experienta de vreo 3 ani ca donator periodic, deci nu vorbesc din ghicite.