| Elial a întrebat:

Inainte sa imi vina menstruatia am avut mai multe contacte sexuale, ultimele doua fiind protejate, dar menstruatia mi-a venit normal, regulat si ca de obicei. Acum o săptămână aproximativ mi-a trecut si nu am mai avut niciun contact sexual de atunci. Am plecat in vacanță și acum 4 zile mi s-a facut rău, am vomitat doua zile la rand, ma durea capul si acum ma mai simt putin slăbită, dar m-Am gândit ca am facut o indigestie. Astăzi m-au durut ovarele și mi-a curs un lichid maroniu, dar asta se mai intampla si lunile trecute când raceam la ovare, deci probabil si asta e doar o răceala. Imi e totuși frică de o sarcină. Este oare posibil tinand cont că mi-a venit menstruatia normal și a fost totul ok, dar am vomitat si am scurgerile acestea?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa intelegi foarte clar ca menstruatia se porneste DOAR in cazul in care organismul tau da aceasta comanda deoarece ""si-a dat seama/a inteles"" ca ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt INCEPUTUL UNUI NOU CICLU MENSTRUAL, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat din ciclul anterior care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu ENDOMETRUL formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul fecundat prin procesul numit NIDATIE in vederea nasterii/formarii unei noi forme de viata. In cazul in care menstruatia ta a fost la fel cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se putea confunda cu o simpla sangerare si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina posibila/ipotetica. Deci teoretic nu exista nici o posibilitate de a fi insarcinata.Starile de rau sunt de alta natura medicala si ar fi indicat sa fii consultata cel putin de medicul de familie.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex protejat, de ce iti faci probleme de sarcina?