| Ella2345 a întrebat:

Înca am dureri la sex am fost la medic mi-a facut analize si ecografie transvaginala si a zis ca sunt ok eu vam mai zis ca am dureri la sex aţi dat raspunsuri dar nu a ajutat nimic ce altceva pot face? Ce sfaturi mai aveţi?

6 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Gaseste-ti si tu unul caruia-i place sa dea doar limbi.

| mihai69 a răspuns:

Ai început antrenamentele pe care ți le-am recomandat?

| relian a răspuns:

Poate ai vaginita atrofica, sau atrofierea vaginului. Doctorul nu ti-a facut ceva teste hormonale? Daca estrogenul este scazut e clara, cam asta ai avea.Asta ar fi cauza cea mai comuna.
Alte cauze, fumat, infectii urinare, sau genetic sa ai scula slaba si sa se intimple chestia asta.

Nu ai spus citi ani ai, pentru ca atrofierea vaginului apare mai des la femeile care ajung la menopauza, la ele incepe sa scada semnificativ estrogenul.

Eu zic sa consulti un ginecolog mai bun decat cel la care ai fost deja. Poti cere sfatul unor specialisti, nu gata ai fost la unu, nu ai nimic.
Daca nu aveai nimic, nu te durea, ala nu-i doctor e pompier laughing Dar daca ai atrofiere de asta, cam slabe sanse sa se poata face ceva.Un vagin se poate micsora dar nu se poate largi, mari.

Iti spun asa ceva simptome sau ce anume se intampla, tu apoi stii daca e ceva apropiat.
Atrofierea vaginala, datorita cantitatii de estrogen mai mica, face ca peretii vaginului sa nu mai fie asa elestici, se subtiaza mucoasa vaginala, devine mai uscata, chair daca dai tu cu lubrefiant, degeaba, tot asa simti ca te doare si car fi uscat.

Cel mai bun, c auti un ginecolog de ala f bun, mergi, spui acolo exact simptomele, ala stie la ce sa se uite ce teste sa iti faca.

| Madaxo97 a răspuns:

Intra pe acest link https://comenzi.bebetei.ro/......h-p400987, vei găsi un set de dilatatoare vaginale, de la mic la mare, ce ai tu probabil se numește vaginism, folosește aceste dilatatoare, le ți în vagin începând cu cel mai mic, câteva minute pe fiecare în parte, până ajungi la cel mare, când se obișnuiește vaginul cu el, atunci poate si soțul să penetreze și ar trebui să nu mai doară aproape deloc. De asemenea mai sunt si alte tratamente, creme locale care relaxează mușchii vaginali, creme cu anestezic, întreabă la farmacie sau doctorul ginecolog despre ele. Poți citi mai multe despre vaginism aici, https://bioclinica.ro/......e-trateaza vezi dacă ți se potrivesc simptomele iar dacă da, mai mergi odată la doctor sau la un terapeut sexual mai bine, un sexolog și vorbiți despre asta

| Robert2526 a răspuns:

Ai facut si test de secretie?

Cum este durerea? se simte la intrarea vaginului, sau din contra e o durere profunda?

| ionut0027 a răspuns:

Te uzi suficent? incearca un librifiant...