| Lilia2621 a întrebat:

Incerc sa dau sfaturi, sa ajut, dar in problemele mele niciodata nu ma pot descurca. Si uite care e problema mea, sunt intr-o tara straina unde merg la scoala, intr-o clasa unde invat limbe, cu elevi din mai multe tari si cu virste diferite. Eu am 16, si sunt cea mai mare din clasa. Dar nu asta e ideia, in clasa am un coleg roman, am aflat ca e roman de 2 zile. Am inceput sa vorbesc cu el, el imi facea complimente, si chiar mi-a placut tipul. M-a intrebat de prieten, si deodata mi-am dat seama ca se gindeste la ceva de genul relatie. Chiar nu mi-a fost indiferent, si toata ziua aia ma gindeam la el, chiar si noaptea l-am visat. Insa eri, a doua zi, am venit din nou la scoala, si totul era perfect, la fel vorbeam, imi facea complimente. Eu l-am intrebat ce clasa e, si el mi-a zis ca nu a facut scoala deloc. Acest lucru mi-a schimbat radical parerea despre el. Si la pauza m-a intrebat daca nu vreau sa fiu cu el. I-am zis ca o sa ma gindesc pina luni. Nu vreau sa fiu cu el, e foarte frumos dar chiar nu vreau sa ma implic intr-o relatia. Si un motiv ar fi ca are 14 ani, mai mic ca mine cu 2 ani. Dar nu cred ca asceasta ar fi o problema asa de grava, ca el are o gindire destul de buna, n-as zice ca e copil. Si chiar problema cu scoala, ca nu poate nici a scrii si nici nu poate sa foloseasca internetulbig grin, lucrurile acestea le-ar putea invata, ca daca exista dragoste nu conteaza restul. Sincer nu stiu ce sa fac, cind imi imaginez ca va trebui sa ne sarutam, sa esim, ma imgrozesc. Mereu imi doresc sa am un prieten, iar cind vine momentul sa am deja nu-mi mai doresc, mi-e frica. Eu sunt deprinsa sa es nu cu un iubit, ci dor cu un simplu prieten si apoi sa ne facem de cap, sa ne sarutam, sa glumim si multe chestii de acest gen. M-am sarutat cu muti baieti, mai mult de 10, si doar 2 dintre ei mi-au fost iubiti, restul erau cei mai buni prieteni:d. Si nu inteleg acum de ce am asa o frica. Chiar vreau sa refuz dar nu stiu cum, ce sa-i zic. Mereu pentru mine a fost o problema a zice nu, cu greu gaseam cuvintele potrivite. Dar acum va trebui sa i-o zicin fata, si nu am curaj deloc, nu pot, nu stiu ce cuvinte sa aleg. Dati-mi sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Cum nu ai curaj sa zici NU?
Oricine vrea sa fie cu tine ti-e rusine sa zici nu?

Nu te costa nimic si nu se supara nimeni,cauta ceea ce crezi ca este mai bun pentru tine.
Eu personal nu iti recomand o asemenea persoana,daca nu are scoala nu ai ce sa faci cu el.
Eu gandesc fix invers,cred ca daca exista inteligenta si puncte comune dragostea apare.
Nu poti iubi un om doar pentru ca este frumos sau ca te intelegi bine cu el,e nevoie de mai mult,este nevoie de asemanari,puncte comune,comportament,educatia,mentalitate,etc.
Dragostea apare si dispare, poate fi ceva pe moment si mai tarziu poti sa regreti.
Eu sunt sceptic cand vine vorba de romanii care stau in alte tari, in general din 20 gasesti doar 1 bun,restul tarani,tigani,badarani,etc.
Scoala este foarte importanta, eu am 21, am terminat liceul,am continuat o facultate,acum continui cu alte scoli si traiesc cu impresia ca niciodata nu stim prea multe.
Neavand scoala nu poti sa legi multe cuvinte, nu poti avea prea multe de spus...

Búscate la vida!
Gandeste pentru tine, gandeste corect si fii mai curajoasa.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg ca singura ta problema este cum sa refuzi "frumos".
O sa-i spui ca da,te-ai gandit si pentru ca sunteti intr-o tara straina si inca nu te-ai acomodat complet,vrei sa fii concentrata la invatatura care este destul de grea si nu poti in momentul asta sa ai o relatie.
Da,vrei sa fiti amici,chiar te bucuri sa il stii aproape,dar acum abia te-ai rupt de tara si dispozitiile tale nu sunt din cele mai bune.
Cu alte cuvinte, nu esti pregatita INCA sa ai o relatie, dar vrei sa fiti amici.
Atat.Nici nu-l jignesti,nici nu-ti faci un dusman din el si ramai libera si independenta!
Sa nu fii pregatita acum pentru o relatie,este o scuza buna si un refuz clar.
Sa speram ca va inregistra corect mesajul, mai lucreaza-l(mesajul!), gaseste-ti exprimarea proprie si incearca sa fii convingatoare.
Mult noroc!

| cuvant a răspuns:

Inainte de a lua o decizie eu zic sa iti raspunzi la 3 intrebari:
1. Pentru ce ti-ar trebui o relatie cu el sau un alt baiat?
2. Cm te vezi peste un an? cu el sau fara
3. Ce anume te astepti de la relati (adica ce ofer si ce te astepti sa primesti)?

Eu ti-as zice sa ramaneti doar prieteni si peste vreo 4-5 luni daca e ceva serios sa mergeti mai departe

| JustDeedee a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine. Gandeste-te ca daca ai curaj sa-i spui in fata el va aprecia asta pentru ca ai fost sincera cu el si chiar nu cred ca in sufletul lui se va supara.Gandeste-te foarte bine daca vrei sa fi impreuna cu el, daca nu vrei asta e. vine altul, dar nu trebuie sa-ti fie frica de o relatie. Sunt lucruri mai importante in viata decat o relatie si. o iubire nu e pentru totdeauna, nu stii daca e cea adevarata. Familia si prietenii adevarati sunt mai importanti decat iubirea... Ai incredere in tine si spune-i tot ce simti. nu te jena sunt sigura ca si el se gandeste la fel ca tine. Bafta!happy