| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare asta e mai mult pentru fete.

Mereu ma enerveaza cand la un subiect se da vina doar pe baieti sau doar pe fete. Subiectul de azi e " daca un baiat face sex cu 10 fete, e cel mai tare din parcare dar daca o fata face sex cu 10 baieti e tarfa tarfelor". Am vazut din ce in ce mai multi pe aici sa zica asta, chiar useri care au o varsta, nu 20 de ani si ai crede ca ii duce capul la mai mult. Si mai toti dau vina pe baieti " pai din cauza lor, daca ei fac sex mult nu e o problema, daca fetele fac sunt curve ". Cu astea spuse, intrebarea mea este : Poate veti fi o data in viata voastra sincere cu voi si imi veti spune si mie cand a fost ultima oara cand prietena voastra v-a spus ca s-a culcat cu 10 baieti saptamana asta, luna asta, anul asta si sa nu ati considerat-o panarama? Sau ca ati auzit despre o prietena a prietenei voastre sau o necunoscuta. De ce se da vina doar pe baieti cand si fetele gandesc asta despre alte fete? Un baiat cand face sex si se da mare la prietenii lui toti ii dau palme pe spate si "bravo bravo" chiar daca il considera un curvar sau mor de ciuda ca ar vrea si ei, dar nu am intalnit pana acum o fata care sa se poata da mare la prietenele ei la fel ca un baiat. Deci vina nu e doar a baietilor, ci in egala masura si a fetelor.

Voi ce credeti?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

As vrea sa raspund si eu din perspectiva stiintifica, neutra, barbatul biologic isi imprastie samanta cat mai mult de aia femeie investeste mai mult ca barbatul asta pentru ca ea ramane gravida, desi 9 luni purta un copil apoi trebia sa aiba grija de el, aici vedem diferenta, diferenta e ca un barbat poate face sex non stop si femeia dar ea are un singur ovul nu 400 de milioane ca barbati, masculi isi masaoara valoarea prin a avea cate mai multe femele in natura masculul alfa dominat are multe femele acelasi e si la noi, baiatul popular din liceu se lauda in grupul lui cu multe fete, fetele devin trofee sexuale, normal ca nu e corect ca fetele sa fie numite asa dar fetele se urasc sa stii, eu daca i spun la soramea uiteo pe aia a avut 5 barbati ce curva e aia imi spune, un barbat poate ar rade, femeiile se urasc intre ele, tot ele au inventat termenul curva etc stai tu intre ele sa vezi, eu am stat si m-am speriat asa le cunosti vezi cat de ipocrite sunt

| sofisis a răspuns:

Un om normal la cap (indiferent de sex) nu va considera asa cum spui tu. Mai ales dupa anumite varste.
A, ok, daca la 15-16 ani deja o fata a avut 10 parteneri sexuali...e clar ca ceva nu functioneaza cum trebuie la ea si are nevoie disparata de psihiatru.
Eu am fost libertina la viata mea si majoritatea prietenelor mele la fel. Nu neaparat ca asa am ales noi, probabil ca asa s-a nimerit.
Am fost mereu tupeista si cei din jur oricum intotdeauna mi-au atribuit o experienta sexuala mult mai vasta decat e ea in realitate.dar intr-adevar...nu m-am limitat la clasicii 2-3 parteneri.
Eu sincer nu vad ce e in neregula cu o viata sexuala diversificata atata timp cat nu ranesti pe nimeni si atata timp cat esti adult si intelegi exact ce se intampla si de ce.
Nu e vina nimanui. E vina istoriei daca vrei sa dai vina pe cineva. Din urma daca ne uitam, se stie ca domnii preferau pentru maritis virginele. Dintr-un pur ego masculin. Pentru ca alta logica nu vad in a-ti alege o partenera neaparat virgina.
Mie, spun ca intotdeauna, mi se pare MULT mai important sa fii ULTIMUL, nu primul.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

"Mie, spun ca intotdeauna, mi se pare MULT mai important sa fii ULTIMUL, nu primul" Haios, asa spunea si fratele meu mijlociu ( sa zicem un mic Casanova ). A inceput sa iasa cu o fata, doamne ce frumusete, avea cam 26 de ani fata. Pana cand au fost la o terasa si de la alta masa se auzea 3 tipi care radeau si ziceau ( mama daca ai stii ce bine sug" asta, vai vai, si alalalt nu iti mai zic ce spunea ). De gura lumii oricum nu scapa nimeni

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

"Un om normal la cap nu ar considera asa" ia sa nu ii mai facem noi nebuni pe toti cei care au o parere diferita de a noastra ok? Eu prefer sa zic doar asta si anume ca au o parere diferita.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si? Daca o sug*a bine ce?
Asta e problema strict a ego-ului VOSTRU si a mandriei voastre.
Daca am sta si noi sa ne gandim cate limbi au dat partenerii sau cate pasarici au cunoscut indeaproape...peste 80% din populatia masculina ar face bataturi in palmewinking
Hai sa fim seriosi si sa admitem ca E STRICT vorba de preconceptiile voastre si de mandria voastra de mascul.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

E vorba de " daca o face cu mine e bine, daca cu altul e rau". Ceea ce voiam sa spun ca Raluka, mereu vor exista repercusiuni si nu vor disparea pentru ca omului in general ii place sa barfeasca de altul. Totusi haios ce ai zis mai sus "Am fost mereu tupeista si cei din jur oricum intotdeauna mi-au atribuit o experienta sexuala mult mai vasta decat e ea in realitate.". Nu te simteai napsa ca lumea sa zica / creada asa ceva despre tine?

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. De ce sa ma simt naspa?
In viata trebuie sa iti asumi absolut tot ce faci. Nu mi-e rusine cu ce am facut asa ca de ce sa imi fie rusine cu ce CRED ALTII ca am facut? Asta ar fi chiar culmea...

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Interesant. Zic asta pentru ca oarecum e tabu in ziua de azi sa vorbesti despre viata sexuala a altcuiva, si sa iti spuna unu " moama, cred ca ti-ai tras-o cu 10 tipi saptamana asta " nu e chiar ceva care ai vrea sa auzi. Mai ales cu lumea s-a invatat ca fetele sunt sensibile, mici si firave laughing

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

E sunt pe naiba. Asa vor sa para dar majoritatea rup patul cu prima ocazie. Despre ce naiba vorbim aici?
Un penis, ca si o pasarica pana la urma sunt piele, organe. Sexul nu creeaza mereu legaturi, uneori e facut strict din nevoie, placere, chef, atractie etc. Nu e musai sa fii amorezat pana peste cap ca sa faci sex. Si da, si femeile pot face sex fara sa se ataseze.
Eu de ex am avut un ***-buddy timp de 3 ani. 3 ani...si nici eu nu m-am amorezat de el, nici el de mine. Era strict pasiune. Cand in viata noastra au aparut alte perspective, ne-am dat mana frumos si gata.
Cine spune ca o femie TREBUIE sa iubeasca pentru a face sex, abereaza. Inclusiv daca vorbeste desprea ea insasi..tot abereaza. Nevoia de sex este o nevoie primara si nu are nici o legatura directa cu sentimente de amor. In general in relatii faci sex cam de pe la inceput, corect? Ia zi...cam cata iubire e acolo?

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

rolling on the floor clar esti diferita mult de restul. Presupun ca cele care spun " o femie TREBUIE sa iubeasca pentru a face sex" sunt tot aia care spun ca "femeia inseala din dragoste" si alte prostii de genul. Posibil astia sunt religiosi care dau pe afara si considera ca o persoana face sex doar cand e indragostita de partener.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt diferita dar nu foarte si nu de majoritatea femeilor. Poate ca ce e diferit la mine e ca eu imi asum si ele nu. Dar stai linistit ca intre noi, femeile, ne stim pacatele ...ca sa zic asa. Bine, ca niciodata nu m-as baga sa comentez viata privata a altcuiva si sa trambitez cu cati s-a culcat DE FAPT...asta e alta treaba.
Si nu, o femeie in general inseala din plictiseala si pentru ca nu se mai simte feminina si femeie langa partener. Sau din razbunare.
Desi sunt femei care pur si simplu inseala instinctiv...ca si barbatii.

| sofisis a răspuns:

laughing) cum spuneam, doar atat poti?

| raluk27 a răspuns:

Stai linistit ca nici baietii foarte curvari nu sunt vazuti tocmai bine in randul fetelor. Nu prea iti vine sa te combini cu unu, stiind ca saptamana viitoare risti sa afli ca s-a dus cu alta. Cat despre fete, fiecare face ce vrea cu viata lui. Daca as avea o prietena care face sex cu 10 tipi/saptamana, nu as avea neaparat o problema cu asta, atat timp cat in relatia noastra de prietenie e ok. Poate ca i-as atrage putin atentia, dar nu la modul ca e panarama. Si nu este vorba despre asta, ci de viata promiscua, dezordonata pe care o duce, stil care nu ii va aduce nimic bun. E chestie de mentalitate, de felul in care privesti viata, de principiile personale, de faptul ca nu e ok sa nu iti faci o selectie in minte, sa nu ai niste standarde. Cand esti prieten cu cineva, ii doresti binele. Apoi, cred ca si mediul are influenta lui. In ziua de azi, daca nu ti-ai inceput viata sexuala la 14-15 ani, esti considerat fraier. Multe fete ajung panarame, in mare parte din cauza prietenelor. Una care face sex cu 10/ saptamana, intotdeauna va vrea sa arate ca ceea ce face ea e perfect normal si cool. Pe principiul marului stricat.

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

"Stai linistit ca nici baietii foarte curvari nu sunt vazuti tocmai bine in randul fetelor." posibil dar in ziua de azi sunt cu siguranta vazuti mai bine decat cei virgini. Te-ar apuca rasul (sau plansul ) daca ai stii cate intrebari am vazut pana acum " am 18 ani si sunt virgina. Prietenul meu la fel. as vrea sa facem sex dar parca as vrea ca el sa aiba experienta ". laughing altele mor ca nu au iubit, si sunt fete de genul care vor sex dar stai, el e virgin, big problem. Ce mai conteaza ca si ea este rolling on the floor. El e problema

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg de ce trebuie sa ducem lucrurile la extreme. De ce daca nu esti curvar, inseamna ca esti virgin? Poti sa ai experienta, dar fara sa fii curvar. Insa daca ar fi sa aleg, as prefera virginul. Macar nu vine cu toate bolile.

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

Nu prea cred eu dar fie. Ma bucur totusi ca ai raspuns, sincer nu ma asteptam sa o faca cineva laughing

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul nu e totul. Da, e important, dar sunt si alte lucruri frumoase intr-o relatie. Am n argumente pentru care as prefera un virgin, dar nu stau sa le enumar acum. Si pana la urma ce e asa big deal in a face sex? Si un curvar a fost la un moment dat virgin. Ne trebuie doctorate ca sa o bagam (scuza-mi expresia)? Revenind la intrebarea ta. Din punctul asta de vedere femeile nu vor fi niciodata egale cu barbatii. Un barbat care se duce cu mai multe va fi curvar, o femeie care o face cu toti va fi panarama. E o mentalitate de secole, de milenii daca vrei si e o mare pierdere de timp sa te apuci sa o schimbi. In ambele cazuri, nu e nimic grozav in asta si nu e nimic de laudat, iar pe termen lung va avea consecinte. Prima dintre ele este ca astfel de persoane nu vor putea niciodata sa-si tina parterenul/a langa ei/ele. Nu cred in teoria ca un curvar/o panarama isi face de cap, dar la un moment dat se cuminteste. Cat despre vini: e vina amandurora. E vina barbatilor ca nu mai stiu sa aprecieze o fata ca persoana, cu toate calitatile ei, una doua in pat, si pun conditii gen "daca nu o facem, ne despartim". Gandeste-te cum era inainte..cat timp trebuia un baiat sa curteze o fata pana sa faca dragoste cu ea. Vina fetelor este ca accepta aceasta situatie. Nu vezi? Ele singure isi pun problema "Daca nu fac sex cu x in doua zile, a zis ca ma paraseste, iar eu nu sunt fraiera.Plus ca prietenul meu are dreptate, nu putem incepe o relatie, fara sa vedem daca suntem compatibili sexual". Si ii spune asta si x, si y, si z si fiecare baiat pe care il cunoaste. Nu vezi ca e plin de stereotipii si toata lumea conditioneaza relatiile de sex? Daca doi oameni se iubesc cu adevarat, vine si asta. Fara conditii, fara presiuni, fara teste & ***.

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

laughing stii ca tot ziceai mai sus de extreme, mi-a placut ce ai zis la sfarsit. " Daca doi oameni se iubesc cu adevarat, vine si asta. Fara conditii, fara presiuni, fara teste & ***.". In ziua de azi sunt extremele, sex din prima noapte sau fetele care isi tin iubitii dupa ele ca niste caini pentru cativa ani fara sex, ca " sa vada daca le iubeste". In ziua de azi vedem numai extreme. Cat despre consecinte, vor fi mereu. CIteste ultimul meu post catre sofisis, mereu se va intampla asta celor care fac sex cu multi, zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Nu e doar vina baietilor" adica e si vina fetelor. Eu as zice nu e doar "parerea baietilor si multe fete cred asta despre una care face sex cu 10 tipi intr-o saptamana /luna. Nu e vorba de vina, e vorba despre pareri diferite pentru ca avem mentalitati, principii, personalitati diferite. Degeaba ii zic eu fratelui meu :Nu te pune cu aia, e o panarama, etc, daca el o vrea asa si nu ii pasa de ceea ce zic altii. Eu cred ca nu putem sa ii schimbam parerea cuiva care stie ce crede si ce vreaasa cum nimeni nu imi poate schimba mie parerea despre una care se culca cu unul diferit in fiecare zi. Eu cred ca e curva si nu se respecta pe sine. Verginicavacagrasa crede ca e normal ce face, trebuie sa exploreze cat mai multe cearsafuri. Crezi ca pot sa ii schimb parerea Vergunicai? Nu, de aceea nici nu incerc, laughing. Treaba lui

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cine mai e si "verginica" asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Cabana" iti spune ceva? In fine, el accepta si sa fie inselat precum si sa insele. Aaa, eu nu il vreau virgin, nu m-as da pe mana unui virgin rolling on the floor si nu ma supar daca aud sau mai citesc pe aici:"Ce sa faci cu o virgina? Si pentru multi baieti o virgina e o povara, asta e.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing habar nu am despre cine vorbesti. Vorba ta " in fine". Eu nu am avut o problema cu asta pentru ca nimeni nu s-a nascut invatat. Evident ii inteleg pe aia care vor aventuri, atunci vrei sex nu sa iti bati capul cu cineva care nu stie nimic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine zis, depinde mult si de ceea ce vrei.

| Peridava a răspuns:

Nota 10 pentru intrebare!

| Dima_Alexandru_1994 a răspuns:

A cui e vina? o intrebare destul de buna e forte simplu daca fata nu deschide picioarele baiatul nu ajunge acolo... daca un tip se culca cu 10 tipe inseamna ca ele au fost de acord sexul nu a facut rau la nimeni atata timp cat te protejezi si ai grija sa nu iei vreo venerica sau sa devi parinte prea devreme. Si chesti aia ca daca se culca cu 10 e curva atata timp cat ea nu are o obligatie fata de nimeni cat timp nu are prieten sau nu e cuplata totul e ok curve is alea care o fac pe bani si panarame sunt cele care isi inseala prietenul/sotul