| claudiarebecca a întrebat:

Intrebare pentru doamne si domnisoare: aveti orgasm sau mimati sau nimic?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Am aproape la fiecare act sexual. Cand nu am, nu mimez; mi se pare jignitor pentru persoana cu care imi impart patul sa ii ofer o satisfactie falsa si mai stric si relatia cu ceva neveritabil. Cand nu am in timpul actului, mai exista si postludiu...PS: nu crede toate statisticile care incep cu "statisticile spun" sau "un studiu american/englez etc". Profesionist e sa se spuna numele studiului, autorii, anul si unde a fost publicat. Daca nu, nu lua in seama; sunt redactori care inventeaza si pun in carca "cercetatorilor britanici".

14 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Binevoiti a primi o parere competenta? Se spune ca mimati ca sa ne menajati noua orgoliul! Dar problema pleaca de fapt de la situatia ca, fara a cunoaste prea bine nici jucariile, nici functionarea lor, si nici faptul, Foarte Important, k functionam F>F> Diferit!, si se sare! >>>, direct in butoiul cu sex, fara a se fi invatat Temeinic, arta Preludiului si Magia PETTINGULUI!, cel care poate oferi o gama foarte larag de placeri, chiar si fara Penetrarea atata de traumatizanta uneori! Si deci, atunci nu ar mai fi nevoie de mimat! Sa se comunice sincer, cand e cazul, sa se foloseasca manutza, coapsele, sau... altceva, si poate fi Foarte OK! Am mai spus intr-unul din rasp mele castigatoare, K: Orgasmul nu e obligatoriu! Trebuie sa invatati sa va bucurati de ceea ce se poate, Atunci! Next time, de altele! Orgasmul "vanat", poate refuza sa vina, dar daca vajucatim inteligent, poate veni pe nesimtite, exploziv, de va vine sa va urcati pe pereti, sau sa zburati, si sa tipatzi de PLACERE - pe bune! Mai meditati oleaca!, plus ca un tip inteligent, care cunoaste fiziologia raspunsului orgasmic feminin, nu poate fi pacalit, si atunci, daca il iei de prost, si risti sa-l pierzi, sau "se muta temporar"? la alta, Naturala - merita?

lolita
| lolita a răspuns:

Da, am aproape intotdeauna, iubitul meu este foarte grijuliu cu asta, nu toti barbatii se gadesc mai intai la partenera happy, si daca nu am nu-i nici o problema, ca doar nu se termina lumea happy

assiris
| assiris a răspuns:

Tare intrebarea, cred ca de aceea a aparut criza mondiala.
Si daca au sau mimeaza cu ce te ajuta?

| LoryM22 a răspuns:

Tu ai?hee hee

| Elena0210 a răspuns:

Nu am mimat nicidata orgasmul. Daca nu am, nu am dar la ce bun sa mimez, dar in general am adica am orgasm. Tu ai?

| bubu_7778 a răspuns:

Cred ca nu poti mima foarte bine. Daca ai un partener stabil cred ca celalalt te simte si pana la urma de ce as mima? Nu as mima doar ca iubitul meu sa se simta"barbat". Cred ca ii pot multumi lui D-zeu ca am o sensibilitate ca sa zic in acest domeniu.De orgasme nu ma plang dar tine mult si de partener.

| lilia_2632 a răspuns:

De fiecare data! Partenerul e adevarat vulcan! Nu se lasa pina cind nu ma face fericita! dar pentru a avea trebuie sa o faci cu suflet si multa pasiune!

| claudiarebecca explică:

La final va dau si raspunsul meuwinking

| claudiarebecca explică:

Anyway am citit mai demult un articol legat de asta si doar 25% au.

| Paula a răspuns:

Cu ce rezolvi daca mimezi thinking mai bine nimic decat sai oferi placere lui ca teo facut happy devil

| miry a răspuns:

Buna intrebare sa vedem cine iti raspunde, eu ma mai gandesc pana iti dau un raspuns

| miry a răspuns:

Cred ca fiecaruia dintre noi i s-a intamplat una din aceste faze

| astrolutza a răspuns:

Acum am... dar am avut o relatie de cativa ani in trecut si cu respectivul nu reuseam(am avut o singura data in aproape 4ani)... dupa ce m-am despartit de el am intalnit un alt baiat...si la un moment dat am si facut-o...si cu el am descoperit cat de usor pot avea orgasm...secretul( in cazul meu...nu e o regula general valabila) era sa stau deasupra... iar fostul din cate am inteles nu ma lasa sa stau deasupra pentru ca isi pierdea controlul...cat am fost cu fostul nu consideram ca e o chestie obligatorie acest orgasm...eu consideram ca oricum ma simt bine. Dar niciodata nu am mimat si nici nu am mintit ca am...stia bine ca nu am happy

| elinea a răspuns:

Ce e rau in a fi sinceri? de cele mai multe ori il am, iar atunci cand nu l am[se mai intampla si asta ]nu pot sa l mimez pentru ca ma cunoaste prea bine. Si de ce sa mimez, nu inteleg? doar ca sa se simta el ''barbat''?