| nuvamint a întrebat:

Intrebarea ar fi, chiar atat de proasta este educatia sexuala la tineri in tara asta? De ce acasa, din partea parintilor, dar si in scoli de la profesori capabili lipseste pic de interes pe acest subiect, toti se ascund dupa degete si astfel tinerii ajung sa isi afle raspunsurile la intrebare singuri, fie inainte sa faca greseli, fie dupa ce au comis. Mai umblu din plictiseala pe TPU, mai caut intrebari, dar si raspunsuri interesante si mai apar si unele din aceasta categorie. Aceasta "educatie" daca o putem numi asa, este inexistenta in unele cazuri ale tinerilor, ei nestiind factorii pe care trebuie sa ii tina in evidenta. Intrebari de genul "M-am masturbat acum 3 ore in baie si peste o ora mi-am luat prietena in brate. E gravida?". Nu judec persoanele din aceasta categorie ci lipsa interesului in legatura cu acest subiect. Sunt sigur ca era mult mai ok daca se explica corect tot ce se intampla si cu corpul lor, dar si in relatiile cu restul persoanelor, ce trebuie sa faca si ce nu trebuie sa faca.
Opinia voasta bazata pe acest subiect care este? Credeti ca are vreo sansa de dezvoltare aceasta tara in legatura cu ideea aceasta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Educatia sexuala lipseste cu desavarsire din programa scolara in minunata noasta tarisoara. De asemenea probabil ca majoritatea parintilor sunt la fel de prost informati ca si odraslele lor si din acest motiv nu sunt in stare sa ofere practic nicio informatie care ar fi strict necesare dar mai ales sa fie si corecta. Insa din nefericire rolul cel mai important in promovarea si propagarea ignorantei in aceasta privinta o are biserica ortodoxa in frunte cu prea nefericitul Daniel, care in sedinta de plen reunite al deputatilor si senatorilor, a avut neobrazarea si si-a permis sa-i ameninte cu afurisenia si blestemarea tuturor parlamentarilor care ar indrazni sa voteze proiectul de lege privind predarea materiei Educatie Sexuala in scolile din Romania in locul caruia a propus sa fie predata... religia. NO COMMENT

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,clar,eu spun sa imi donati mie banii si apoi sa va calugariti

| Andreeush a răspuns:

Asta pentru că în școli nu se vorbește despre educație sexuală.
Cat despre părinți nici ei nu sunt capabili să vorbească deschis despre aceste subiecte cu copii lor.

| Plato a răspuns:

Sunt alte domenii in care sa se dezvolte tara.
Cine si ce ai vrea sa-i invete?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauza nu e in scoli sau chiar a parintilor, dupã parerea mea ei trebuie sa se informeze inainte, e 20k9 ce naiba, e plin de smart2eala au acces la internet si pruncii de 8 ani. Ce e asa greu sa analizeze inainte? o fac pe Propria raspundere. Mai ales daca au peste 13 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,toţi se întreabă de ce părinţii nu vorbesc cu copiii lor despre asta, ce să vorbească? Ei înşişi nu au avut parte de discuţii în privinţa acestui subiect.În ce priveşte şansa de dezvoltare, încă suntem cam primitivi, dacă acceptăm astfel de gândire. Dacă toţi s-ar sfii şi ruşina aşa, apoi...

| Tristu234 a răspuns:

Cum sti ca esti capabil sa faci sex probabil ai si minima curiozitate sa te informezi despre asta?‍♀️