| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea e legata de metoda calendarului. Sex neprotejat se poate face o saptamana inaintea ciclului, in timpului lui si o saptamana dupa sau 10 zile, prima fiind considera cea in care vine?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceea ce ai enuntat tu este o metoda a calendarului complet eronata, care n-are nici o legatura cu metodele reale de contraceptie.
Metoda calendarului (metoda pe care o pot aplica numai femeile cu menstruatii regulate si care are un risc de sarcina de minim 10% pe luna) este cam asa: risc minim prezinta ultimele 5 zile inaintea menstrei si primele 5 zile din momentul venirii menstrei, adica exact 10 zile consecutive pe luna centrate de prima zi de sangerare, indiferent cat dureaza sangerarea.

| SexyCioco a răspuns:

Eu nu tin cont de astea tot timpu da sa nu ejaculeze in tine...

| danacatalina a răspuns:

Se poate face in felul urmator
de ex mie imi vine ciclu pe 1, neprotejat se face cu 3 zile inainte inclusiv zilele cu ciklu si dupa ce se termina inca 3... dar asta depinde numai de organism, sincer mi s-a intamplat sa raman pe ciklu, bine ca asa a zis doctorul ca am 6 saptamani si dupa calcule eram pe stop da acum mai stiu? oricum folosesc anticonceptionale si nu-mi mai fac probleme, te sfatuiesc sa iei si tu...app singura zi in care se ramane este cu 14 zile inainte sa-ti vina ciklu

| gigimuranus a răspuns:

5 zile inainte, in timpul ciclului, 5 zile dupa happy

| Dimmu01 a răspuns:

Mai cap de pluta in primul rand cat de bolnav mintal sa fii sa o faci in timpul menstruatiei? in al doilea rand o saptamana inainte de a-i veni si inca una dupa