| Ahrixxxx a întrebat:

Iubitul meu e creepy.
Avem 8 luni, il iubesc, dar a stricat tot ce era frumos intre noi.

Daca vreau sa merg la un party fara el, spune ca se desparte de mine. Eu neinselandu-l niciodata.
Nu pot chiuli de la ore fara sa il chem.
Ma duce pana acasa in fiecare zi.
Nu pot iesi cu altcineva in afara de el. Daca ies cu prietenele, vrea si el sa vina, de aia sunt nevoita sa il mint.
Pune colegi din clasa mea sa ma spioneze, sa ii spuna daca am ajuns la toate orele sau daca se da cineva la mine.
Daca stau 15 minute doar vorbind cu el spune ca sunt rece, ca nu ii ofer afectiune.
Daca sunt conectata pe whatsapp, trebuie sa ii spun cu cine vorbesc.
Cand primesc mesaje de la baieti trebuie sa ii dau screenshot.

Intr-o relatie sanatoasa mi se pare normal sa poti petrece timp singur.
Mi se pare normal sa ii lasi spatiu celui de langa tine, sa se dezvolte si individual, ca orice om.
Am 17 ani, nu vreau controlul asta asupra mea.

Daca ii spun toate astea nu rezolv nimic. Mereu zice ca se schimba dar nu o face si nu stiu cum sa pun capat acestei posesivitati imature.
Voi ati sta cu o persoana de genul asta? Cum ati rezolva?

10 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Bună seara,
Păi soluția e să rupi mâța-n două, unul la stânga unul la dreapta.
Realizezi că ești într-o relație cu un control-freak, care se teme că îl vei înșela cu umbra ta, sau poate și mai rău, proiectează asupra ta, ce face el, adică, e posibil să te înșele.
Desparte-te de el, pentru că viața e prea lungă ca să ți-o petreci cu proști.
O seară bună!

| LoveSleep a răspuns:

Ce poți iubi la tipul ăsta?

| 2EXA a răspuns:

Gelozia e o boala, asta mi-a spus si tatal meu. Oamenii de genu nu se schimba niciodata, e foarte greu si cu siguranta tu vrei sa fii fericita si nu ai nevoie de cineva care sa te controleze de parca ar fi ceva neinregula cu tine.
Desparte-te de el, o sa vezi ce libera te vei simti.

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Esti intr-o relatie toxica, iesi din ea cat mai poti! Stiu. sentimente... iubire etc, crede ma ca trec, si nimeni nu este de neinlocuit. Un om care efectiv te ingradeaza nu te merita! Nu se va schimba niciodata.

| Lichan1 a răspuns:

În primul rând nu este creepy este foarte gelos și în al doilea rând daca este așa de gelos ar trebui sa te despărți de el asta doar daca vrei părerea mea faci cum știi tu mai bine?

| Butin a răspuns:

Da-i viteza cat mai repede. Nu se va schimba niciodata, si daca tu il accepti asa te va astepta o viata foarte nasoala. Daca nu te poti inlatura de el cere ajutorul parintilor

| sofisis a răspuns:

Da-i cu praf de mers. Nu ai sa poti face nimic pozitiv langa un om ca asta. Ce se va intampla daca intrati la facultati diferite?

| AlexCristi97 a răspuns:

Foarte foarte toxica relatia. Nu se va schimba, desparte-te de el si eventual peste cateva saptamani daca vine la tine cu texte ca te iubeste ii mai dai o sansa.
Nu prea imi suna a iubire ce e intre voi, e doar un alt exemplu de atasament adolescentin. Daca traiesti mereu in gelozie, in frica de a nu pierde partenerul, daca ai un partener pentru a completa golurile din sufletul tau, astea sunt doar atasamente. Intai trebuie sa ne iubim pe noi ca sa putem iubi pe altcineva neconditionat. El sufera extrem de mult din cauza nesigurantei pe care o are in primul rand in EL (pentru ca el este nesigur in aptitudinile lui si ii este frica sa nu gaseste pe cineva mai bun asa ca iti controleaza fiecare respiratie). O alta posibilitate? El sa fie genul care ar insela foarte usor si sa creada ca asa sunt toti oamenii, controlandu-te sa nu cedezi asa usor cum ar ceda el unei tentatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Voi ati sta cu o persoana de genul?"Nu.Nu consider ca posesivitatea si gelozia sunt ceva rau(depinde si in ce masura), dar in cazul asta e prea mult.
"Cum ati rezolva?"M-as desparti de el.Cum ar trebui sa faci si tu, daca zici ca nu suporti sa aiba control asupra ta.

| Freya1 a răspuns:

Sa mergeti la petreceri impreuna e ok va distrati impreuna si ai si tu o protectie, sa iesiti in oras din nou e ok sunteti iubiti trebuie sa faceti asta sa petreceti timp dar sa te urmareasca pas cu pas si sa iti faca scene deja e absurd.
Lasal daca vezi ca nu se mai poate esti tanara ai timp...