| Sara2 a întrebat:

La 51 zile se vede sarcina la eco? trebuie dimineata pe stomacu gol sau se poate si dup amiaza, aprox 7 saptamana?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, la un ecograf bun si cu un ecografist foarte bun, sarcina se vede cam la 35 de zile de la conceptie. Asadar, la 51 de zile, o vede cam orice ginecolog cu competenta in ecografie. Nu trebuie sa fie pe stomacul gol, dar ai grija sa nu fii balonata (ia niste carbue medicinal inainte).

Abh
| Abh a răspuns:

Nu are importanta ce ai in stomac la ecografia ginecologica, trebuie sa ai vezica urinara plina, ca sa se vizualizeze organele genitale interne(uter, trompe, ovare). O sarcina se vede la ecograf cam de pe la 5 saptamani.

| oana_9884 a răspuns:

Da se poate vede sarcina la eco, nu trebuie sa fie facuta pe stomacul gol