| anonim_4396 a întrebat:

La cat timp dupa ce am luat pilula de a doua zi Escapelle pot sa incep sa iau anticonceptionale? Trebuie neaparat in prima zi a urmatoarei menstruatii? Nu le pot lua la 3 zile de la Escapelle?

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Dupa urmatorul ciclu ar cam trebui.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in organismal tau exista o cantitate imensa de hormoni sintetici proveniti din acea pastila nenorocita Escapelle, folosirea pastilelor anticonceptionale (AC) s-ar putea sa fie inutila fiindca exista psibilitatea ca hormonii din pastila AC sa nu reuseasca sa-si produca efectul. Poti folosi pastilele AC numai in cazul in care NU au trecut mai multe de 5 zile fata de prima zi de menstruatie. Deoarece efectul contraceptiv al pastilelor AC in actualele conditii/acest caz, NU poate fi considerata ca fiind sigura si eficienta folosirea sa pana la urmatoarea menstruatie poate fi INUTILA. Din acest motiv, chiar daca vei folosi pastille AC din acest moment, NU vei putea intretine acte sexuale NEPROTEJATE in acest ciclu menstrual, astfel ca este indicat ca sa astepti inceperea viitoarei menstruatii si doar atunci sa incepi sa-ti administrezi incepand din prima zi de sangerare prima pastila AC, asa cum se procedeaza in mod corect si eficient. Multa sanatate!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cum ti le prescrie ginecologul tau. Obligatoriu din prima zi a unei menstruatii, nicicum altfel, dar daca tii la sanatatea ta si vrei sa ai copii in viitor, ar fi bine dupa minim 6 menstruatii. Adica sa nu iei imediat (la 3 zile in nici un caz, dar nici la prima menstruatie), ci sa lasi sa treaca 6 menstruatii (la fiecare anomalie a acestora consultand, desigur, ginecologul), timp in acre sa te protejezi cu prezervativ sau abstinenta si abia apoi, daca ginecologul este de acord, sa incepi, in prima zi a celei de-a saptea menstruatii, contraceptive orale, sub atenta supraveghere a ginecologului.