| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta e traumatizant sa-ti incepi viata sexuala? Fizic si psihic.

Răspuns Câştigător
| iiirrriiisss a răspuns:

Atunci cand nu te simti pregatit sa faci acest pas.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Psihic cred ca depinde de persoana. Fizic, pentru fetele sub 17 ani.

cami
| cami a răspuns:

Daca te referi la fete, traumatizarea lor, poate surveni si in urma unui viol... daca este vb despre un abuz, fetita/femeia ramane cu sechele.
Traumatizant, este la varsta copilariei [atat fizic, cat si psihic]... Dupa maturitatea, ramane doar traumatizarea psihica.

auran
| auran a răspuns:

Sub 16 ani cu siguranta dar, uneori poate fi traumatizant la orice varsta!

| Sara2 a răspuns:

Traumatizant poate fi si la 14 si la 25 daca e viol dar daca vrea de buna voie nu e traumatizant la nici o varsta

| Encore a răspuns:

Mai eu cred ca s-au schimbat multe vremurile, abia mai vad o tipa virgina la 14-15 ani laughing si cam toate se gandesc tot mai de tinere la asta, eu cred ca pentru un baiat nu conteaza dar la fete peste 16 ani ar fi ok

| canarita a răspuns:

Mai devreme de 18-19 ani...corpul se maturizeaza, psihicul nu...

| larisa_8487 a răspuns:

Sub 17 ani! abia dupa 17 ani realizezi mai multe lucruri despre viata! in clasa a11a de obicei toti trecem printr-o "criza" de personalitate avansand spre maturitate...este un mic pas! deja ai corpu destul de dezvoltat iar psihic deja faci diferenta intre bine si rau mai corecta decat la varsta de 15 sau suc 15 ani cand suntem inca fragili!

| Cosmina_2740 a răspuns:

Traumatizant devine la orice varsta...mai ales ca acestui cuvant i se poate asocia foarte bine cuvantul abuz...care te urmaeste toata viata. Daca te referi la un act sexual voit, nu are de ce sa devina traumatizant...decat daca nu ai luat la cunostinta anumite lucruri...ca sa poti sa le anticipezi si cand esti pus in fata faptului sa nu te mire... e logic sa te doara... dar din moment ce ne aruncam cu capul inainte.se poate sa devina traumatizant...pentru ca ne asteptam sa fie fara durere... uitam ca fara durere nu exista placere. Iti doresc o zi buna, ai grija de tine!

| kid_5092 a răspuns:

Trebuie sa fi pregatit/a pentru acel moment. Uneori urmarile pot fi grave, persoana nefiind pregatita emotional.In ziua de astazi copii se dezvolta mult mai repede fizic, insa mentalitatea ti-o schimbi odata cu inaintarea in varsta si cu problemele intampinate.Nu exista o varsta anume dar ar fi preferabil sa astepti pana te vei simti complet pregatit/ahappyNu este nici-o grabahappy

| danadanutza10 a răspuns:

Eu consider ca su17 ani dar nu este exclus nici peste aceasta varsta depinde de imprejurari dar mai ales atunci cand nu esti pregatita pentru acest pas

| rich a răspuns:

Poi ce sa zic...asta daca nu-ti doresti tu poate fi traumatizant pentru tine... daca esti fortata...si la o varsta frageda...