| Meryam a întrebat:

La ce varsta poti face prima data dragoste?

Răspuns Câştigător
| nuestenimic a răspuns:

Depinde daca esti Fata pe la 16 sau 18 ani ar fi mai bine si daca esti baiat cam pe la 17 sau 18 ani sau mai repede daca ai ce

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista un asa anumit moment al vietii, sau o anumita varsta care sa poata fi considerata ca fiind propice/favorabila pentru a putea fi inceputa viata sexuala. Varsta la care apar primele impulsuri/dorinte de natura sexuala depinde de mai multi factori care sunt atat biologici cat si socioculturali, in anumite cazuri de natura etnica. Insa in toate cazurile factorul primordial se dovedeste a fi momentul de incepere a activitatii hormonale, dar aceast moment difera foarte mult de la o persoana la alta. Placerea oferita de sex se poate manifesta inca din adolescenta de pe la varsta de 15-16 ani, fiindca contribuie la eliminarea stresul hormonal, dar cu toate acestea nu este recomandat d.p.d.v. medical si stiintific inainte de atingerea unei maturizari, fizice, prihice si mentale chiar si doar partial definitive. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Atunci cand esti pregatit mental si fizic. In nici un caz la 14 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atunci cand esti capabil(a) sa suporti consecintele unui act sexual.
Adica atunci cand esti capabil(a) sa te descurci fara sa pui intrebari de genul "Oare sunt insarcinata" sau "ce fac sa nu mai afle mama ca nu mai sunt virgina" pe TPU dupa ce faci sex

| Violleta2022 a răspuns:

Este indicat sa o faci dupa 18 ani, cand esti major si ai gandire matura, cand corpul tau si-a incheiat dezvoltarea si cand este pregatit sa duca o sarcina normala si sanatoasa pana la capat, cand realizezi ca ai totul si vrei sa-ti formezi o familie, cand ai cu ce sa-ti intretii noua familie

| HG_Alexandra_2000 a răspuns:

Asta poti sa faci cand vrei