| ioanabanana99 a întrebat:

La ce varsta vine prima menstruatie?

Răspuns Câştigător
| adryana_6040 a răspuns:

Ciclul menstrual variaza intre 20-40, chiar 60 zile, cu o medie de 28 de zile. Durata acestuia difera de la o fata la alta si chiar la aceeasi persoana de-a lungul vietii. Prima menstruatie apare, de obicei, dupa perioada in care fata creste mult in inaltime si greutate.Nu se poate spune exact cand va aparea prima menstruatie: 3% dintre fete au menstruatie la 11 ani si 3 luni, 50% au la 13 ani si 3 luni si 47% au menstruatie la 16 ani. Daca apare nu apare pana la varsta de 16 ani trebuie consultat medicul.

6 răspunsuri:
| Barbiiie95 a răspuns:

Chiar acum!
Fenomenal :O Citind aceasta intrebare mi-a venit!
Glumesc, evident, mi se pare o chestie de intimitate si cel putin mie nu imi place sa imi spovedesc intimitatile.

| Denisa445 a răspuns (pentru Barbiiie95):

Nu îți place să SPOVEDEȘTI intimitate?

| Silvya18 a răspuns:

La toate fetele diferit la altele poate veni la 10 iar la altele la 16.

| Silvya18 a răspuns:

La toate fetele diferit la unele poate veni la 10 la altele la 16.

| missGirlDeea a răspuns:

Depine, la unele fete la 11, la altele la 13-14 cred ca e mai normal la 12, dar depinde si cum te dezvolti cum sa dezvoltat mama ta.

| AnNa_4891 a răspuns:

Fata mea nu exista o varsta in care apare menstruatia, e vb de organismu tau aici poate sa iiti ina cand organismu e pregatit!