| ingeras_1690 a întrebat:

Ma ajutati va rog si pe mine cu un sfat?
Am facut dragoste cu prietenul meu si el s-a "terminat" in mine. Nu vreau sa am copii inca.Au trecut 3 zile cand am avut actul sexual, de obicei in perioada asta trebuie sa-mi vina ciclul.
Intrebarea mea este, care este perioada de nefertilitate la femei prin contraceptia naturala, inainte de ciclu sau dupa ciclu si cate zile este perioada de nefertilitate. Am ramas insarcinata sau nu? In cazul unui avort la cati bani tb sa ma astept?

Răspuns Câştigător
| ShaKuri a răspuns:

Pot doar sa-ti spun ca un avort e in jur de 2 milioanehappy. asta la cabinet particular.ca e vb de sanatatea tahappy.

8 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

Exista doua modalitati de calcul aproximativ al perioadei fertile - daca ciclul menstrual are o durata stabila sau daca durata ciclurilor este variabila de la luna la luna. O sarcina poate apare in urma fecundarii ovulului, numai in zilele din jurul ovulatiei : 3 - 4 zile inainte si 1 - 2 zile dupa aceasta. La un ciclu menstrual stabil de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie. La un ciclu stabil ce apare la 29 de zile, ovulatia are loc in ziua a 15-a, la cel stabil de 30 de zile ovulatia apare in ziua a 16-a, s. a. m. d., constanta fiind perioada de 14 zile de la ovulatie pana la viitorul ciclu menstrual

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ar trebui sa fie o perioada sigura. Vezi mai jos cum se calculeaza prin metoda calendarului
"o sarcina apare in urma fecundarii ovulului, de catre spermatozoid, numai in zilele de fertilitate din jurul momentului ovulatiei : 3 - 4 zile inainte si 1-2 zile dupa aceasta. La un ciclu stabil de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie. La un ciclu stabil de 29 de zile, ovulatia are loc in ziua a 15-a, la cel de 30 de zile ovulatia apare in ziua a 16-a, si asa mai departe, constanta fiind perioada de 14 zile de la ovulatie pana la viitorul ciclu menstrual.
In cazul in care ciclul menstrual nu este constant calculul perioadei fertile difera :
• se identifica ciclul cel mai scurt si a cel mai lung din cel putin 8 - 10 cicluri urmarite
• pentru gasirea primei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai scurt de zile si din el se scade numarul 18
• pentru gasirea ultimei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai mare de zile si din el se scade numarul 11
• din rezultate se gaseste, cu aproximatie, perioada fertila dintr-o luna"
Vezi mai multe amanunte la adresa de mai jos. Tot aici ai si posibilitatea de calcul a perioadei fertile.
http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php
Sunt aproape sigura ca nu se pune problema unei sarcini, daca totusi se intampla sa fie asa cred ca pretul difera de la un cabinet la altul si de la un oras la altul. Trebuie sa te interesesi acolo.

| AlinaBulina a răspuns:

Din pacate, daca nu ai un ciclu menstrual stabil (adica iti intarzie in fiecare luna), e greu sa calculezi care sunt zilele fertile. De aceea metoda calendarului nu e foarte sigura.
Fa-ti un test de sarcina la 2 saptamani dupa actul sexual (daca nu iti vine ciclul) si, pe viitor, foloseste o metoda de contraceptie!
Nu stiu cat costa un avort, dar sper sa nu ajungi acolo!

| bombonikme a răspuns:

Nicidata nu te lua dupa metoda calendarului...fiecare fmeie e diferita... cel mai bine iti iei un test de sarcina si scapi de o grija... poti folosi pastilele anticonceptionale( dupa o vizita la un medic ginecolog)...sau prezervativul...

| AlinaBulina a răspuns:

Asa e, metoda calendarului nu e extrem de sigura nici cand ai un ciclu regulat. Cred ca cu toatele stim povesti ale unor femei care au ramas insarcinate folosind aceasta metoda. O prietena de-a mamei mele l-a conceput pe fiul ei in prima zi dupa ciclu, cand credea ca e ok. happy

| JayLeno a răspuns:

Pt mai multa siguranta, cumpara un test de sarcina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu ai trecut de perioada de fertilitate dar daca vroiai sa fi sigura trebuia sa iei pastila de a doua zi, deocamdata mai ast cateva zile sa vezi daca iti va veni ciclu, un avort costa 250 iar dupa avort trebuie sa iei niste pastile care costa 8 lei si consultatia la ginecolog 20 de lei. bafta si ai grija alta data

| AMa19 a răspuns:

Poi daca vrei sa avortezi si nu ai bani poti suna la 112 si va veni salvare, ai vei spune ce ai si atunci avortul va fi gratis dar sa te prefaci putin ca te doare bura sau eu stiu!@!
am dat si eu un sfat
Sa stiti ca am 12 ani si stiu asta de la mama ca si ea a ramas insarcinata dar ea a avut sarcina toxica in SUCCES