| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare burta jos a 2-a zi dupa ce am facut pentru a 2-a oara sex, este ceva normal? Si am facut protejat si dupa cateva ore a încercat fara protecție pentru 30 de secunde si nu a intrat complet, sanse de sarcina? Nu a ejaculat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul/situatia in care penisul este introdus doar a 2-a oara in interiorul canalului vaginal care este inca foarte stramt, muschii vaginului fiind intinsi instantaneu si oarecum in mod brutal, va provoca aproape intotdeauna o senzatie de disconfort accentuat sau chiar de durerea in loc de placerea si satisfactia sperata. In cazul in care intinderile si revenirile succesive si repetate ale muschilor vaginului, sunt provocate de introducerea ritmica a penisului in vagin pe o perioada mai mare de timp, va produce mereu febra musculara, care este similara/exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara a fi existat o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la lungimea lor finala se va produce in timpul urmatoarelor 5-6 (sau mai multe?) acte sexuale. Largirea canalului vaginal la o dimensiune/largime ''normala'' care care ulterior se mentine si ramane definitiva, necesita o anumita durata in timp insa greu de estimatsau apreciat. Din aceste motive, se constata ca dupa actul sexual de dezvirginare apare senzatia de durere care se manifesta si in timpul urmatoarelor cateva contacte sexuale, (numarul este imposibil de precizat). La inceput este posibil ca senzatiile resimtite sa fie chiar foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Dupa dezvirginare este indicat/recomandat sa se faca o pauza de cateva zile pana la data intretinerii urmatorului act sexual.
In perioada zilelor de imediat dupa dezvirginare, singura solutie cu adevarat eficienta de a scapa de durere o poate reprezenta abstinenta. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 2-4 zile de pauza/repaus in care sa fie intretinute numai scurte jocuri sexuale, sau petting, insa fara penetrare. Numarul urmatoarelor acte sexuale care vor fi neplacute sau dureroase este imposibil de precizat ca vor fi 5-6 sau 10, insa in mod cert disconfortul resimtit se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada de timp cat si gradul de disconfort depinde atat de conformatia cat si de dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex si nu in ultimul rand de tandretea manifestat, dar si de modului in care partenerul de sex actioneaza de fiecare data. Iar in legatura cu posibilitatea de a se forma sarcina, trebuie sa stii ca acest lucru devine posibil doar daca sexul a avut loc in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si in cele 30 de secunde a ajuns sperma in vagin. Nimeni in afara de tine NU are cum si de unde sa stie ce s-a intamplat in realitate pentru a reusi sa formuleze un raspuns Multa sanatate!

| BAndreea12 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Calendarul imi arată ca in data de 5 o sa fie perioada fertilă doar ca nu stiu, mie nu imi vine regulat menstruatia...

1 răspuns: