| Andandut a întrebat:

Ma simt foarte trista in acest moment si simt ca nu voi putea da la o parte niciodata aceasta durere.Mereu am avut nevoie de intelegere,dar niciodata nu am avut parte de ea. Persoana de la care am cele mai mari pretentii nu ca nu poate, ci nu vrea sa ma inteleaga. Chiar nu vrea, la concluzia asta am ajuns. Revenind la starea mea de tristete din care nu stiu cum imi voi reveni, aceasta se datoreaza faptului ca prietenul meu, s-a plans azi dimineata la telefon ca nu se simte prea bine, ca se simte obosit, ca vrea sa mai stea in pat si ca vine mai incolo la mine acasa sa mai stam amandoi. Ok,l-am inteles. A stat toata ziua in pat,nici acum nu ne-am intalnit, m-a mai sunat(foarte rar,de vreo doua ori) sa mai vada ce fac si sa-mi zica ca se simte la fel de obosit apoi ma expedia repede zicea ca vorbim mai incolo. Nu m-am simtit bine vazandu-l asa, dar imi era oarecum rusine sa ma autoinvit la el sa am grija de el si sa-i tin companie. El nu a batut nici un apropo cum ca m-ar invita la el sa stam amandoi. Si surpriza, mai inainte ma trezesc cu un alt telefon din partea lui, in care am mai vorbit asa,l-am intrebat cum se simte, a zis ca la fel, apoi nu stiu cum de a venit vorba dar a pornit o cearta din cauza ca eu nu m-am dus la el azi, ma intreba de ce nu m-am dus la el. Si eu i-am zis: Cum era sa vin asa la tine,neinvitata? Apoi el s-a suparat si a inceput sa vorbeasca pe un ton urat. Deci jur,nu mai suport,nu stiu ce e cu baiatul asta, azi dimineata vorbea de parca nu avea chef de nimic,de fapt mereu cand m-a sunat a vorbit asa,sec, si acum ma intreaba de ce nu m-am dus la el, cand el nu m-a invitat si nu a batut nici un apropo despre asta? Eu ce sa mai inteleg? Nu-l mai inteleg. Si tot el s-a suparat acum. Cum sa ma mai port cu el? De exemplu in seara asta cand ne vom intalni, cum sa ma port? Sunt foarte suparata, si orice as incerca sa-i explic, tot pe a lui o s-o tina, sunt sigura... Sincer imi era rusine sa ma duc asa la el, neinvitata. Am crezut ca e obosit si ca vrea sa fie singur sa se odihneasca. Si acum imi zice altceva. sad

Răspuns Câştigător
| Alexakos a răspuns:

Ii spui exact ce ai spus in ultimele randuri. ca iti este rusine sa te autoinviti si ca ai crezut ca vrea sa fie singur ca e obosit si asa mai departe. si spune-i daca tot vroia sa mergi la el, putea sa spuna si el ceva acolo. pe de alta daca sunteti iubiti si tu ai partea de vina. pentru ca nu trebuie sa te invite el. daca sunteti doar niste rieteni atunci nu te poti autoinvita doar daca aveti o relatie dinaia de prietenie mia stransa. si mai spune-i ca: sa termine cu figurile/comentariile astea. el a zis ca mai sta un pic si dupa aia vine la tine.

adica spune-i exact ce ai de spus. daca o insista pe a lui si nu te baga in seama. spune-i ca pleci ca te oboseste. el iti scoate tie ochii scoatei si tu. in viata trebuie sa ai si un pic de tupeu altfel nu reusesti nimic si te iau altii de prost. sper ca te-am ajutat. daca nu am inteles ceva atunci explica-mi si o sa incerc sa te ajut cum pot mai bine.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cand doi oameni nu au ce face, chiar daca se iubesc, se iau la cearta.

| h3r a răspuns:

Salutare. Stai sa vezi daca o sa va intalniti si pe seara...
Acum sa revenim, tu l-ai sunat sau doar el te-a sunat pe tine? In astfel de momente, nu are niciun drept indr-adevar sa se "razbune" pe tine sau sa te dea la o parte din cauza starii lui de oboseala, moleseala, insa era de datoria ta sa-l suni si sa-i spui daca are nevoie de tine, sa mergi pana la el. Puteai sa faci asta, chiar daca baga un motiv si spunea ca ar vrea sa doarma sau stiu eu ce, nu trebuia sa te superi.
Insa, el a gresit ca s-a suparat. Putea sa i-a el initiativa. Daca ti-a zis ca vine la tine si nu a venit, putea sa zica sa mergi tu sa vezi cum se simte.
Daca va intalniti pe seara, si sper sa se intample asta, te rog sa lasi putin de la tine. Tinand cont ca se simte in acest fel, sa nu te pornesti si tu pe cearta. Spune-i exact ce ai simtit atunci cand ai decis sa nu mergi la el, vorbeste-i frumos si va trebui sa inteleaga faptul ca te-ai simtit rusinata, ceea ce e si normal. Poate totusi, el astepta putina atentie din partea ta, avand in vedere ca el s-a simtit cam rau.
Nu-ti face griji, el te iubeste, probabil are nevoie de tine, cu un sarut si un te iubesc o sa-i treaca. Arata-i ca esti langa el si incearca sa aplanezi orice situatie.

Take care!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discuta sincer cu el despre asta.
Spune-i ceea ce ne-ai spus si noua, ca nu ai putut sa te duci neinvitata la el, ca nu ai vrut sa il deranjezi, el fiind obosit.
Spune-i ca se poate baza pe tine si ca daca are vreo problema, sa nu ezite sa iti ceara ajutorul, poate ii poti fi de folos.
E posibil sa treaca printr-o perioada mai naspa si sa fie mai irascibil, dar daca tine intr-adevar la tine, nu te va lasa sa ramai suparata pe el.
In cel mai rau caz, poate avea vreun gand ascuns de a vrut sa te duci la el :S. Banuiesc...
In fine, cand va intalniti, arata-i ca esti suparata pe el, dar nu exagera, fa in asa fel incat sa nu plecati tot suparati de la intalnire.
Bafta!kiss

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Cred ca prietenul tau trece printr-o perioada grea, poate s-a certat cu cineva si acum isi varsa nervii pe cine apuca.Incearca sa vorbesti cu el si sa vezi daca poti sa afli ceva, daca nu, inseamna ca pur si simplu are ceva probleme la adresa intelegerii.Nu e vina ta ca nu ai mers la el.De fapt e normal sa nu mergi undeva daca nu esti invitata, dar poate el are alte idei in cap.Incearca in seara asta sa vorbesti cu el, si daca vezi ca nu te poti intelege cu el, atunci spune-i cum te simti tu. Daca el nu poate intelege singur, spune-i ca tu nu poti sa-l vezi suparat, dar ca nu vrei nici sa-l enervezi facand lucruri care nu ii plac. Sper ca te va intelege, iti urez baftahappy