| croissant a întrebat:

Ma simt usor deprimata, am 25 ani si inca nu am gasit persoana potrivita. Am avut o relatie cu un baiat, are 28 de ani dar relatia noastra a durat doar 2 luni din cauza familiei lui iar dupa aceste 2 luni noi am tot vb si i-am tot propus sa ne vedem. A vrut la inceput dar dupa ce a plecat in satul lui natal (Buzau) nu a mai vrut. Iar sora lui imi da un mesaj sa il las in pace. Problema a fost ca eu m-am simtit usor jignita cand mi-a spus sora lui ca eu i-am furat incarcatorul... Ce ma sfatuiti? Cum sa merg mai departe?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Vorba sf. Antonie cel Mare :"Fugi, Taci, Linisteste-te".
Tine capul sus si mergi mai departe..Sunt sigur ca e cineva acolo pentru tine, doar ca nu ai descoperit inca persoana aceea, nu trebuie sa te demoralizezi.Sunt foarte multi in situatia ta,ce e in trecut e in trecut,nu pot schimba,ce e in viitor nu poti stii, traieste ziua de azi ca nu se mai intoarce, traieste fiecare zi din plin, uita de probleme si de greutati si cauta-ti fericirea, oriunde ar fi ea.

8 răspunsuri:
| Ursati_Danu_1994 a răspuns:

Da mergi mai departe, uita de el daca te acuza ca ai furat ca sa scape de tine asta nu-i treaba, uita de relatia asta.

| Emilian65 a răspuns:

Daca el nu te mai vrea, lasa-l in pace cu parintii si nemurile lui si tu gaseste un baiat care sa fii acceptata si de familia si neamurile lui.

| RAY a răspuns:

Hai ca te ajut eu, maine facem nunta, ce nu fac eu sa ajut membrii TPU

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Ai doar 25 de ani! Nu te mai stresa atat in legatura cu asta, atat timp cat iti pastrezi o atitudine deschisa spre a cunoaste oameni, o sa gasesti si persoana potrivita la un moment dat. Nu mai suntem pe vremuri, ca femeie, daca nu iti gasesti un partener pana la 30 sa te consideri "fata batrana" laughing. Suntem totusi in 2020, n-a fost niciodata mai usor sa comunici cu lume straina. In plus inclusiv atitudinea oamenilor din jur, nu mai tinde spre prejudecata, ca in generatia parintilor nostri. Societatea a evoluat, este chiar un trend in crestere asta, oamenii nu se mai casatoresc atat de repede, prefera sa fie single sau schimbe partenerii des, sa exploreze si sa capete experienta si nu vad nimic rau in asta. Ai timp sa-ti gasesti persoana potrivita, nu grabi lucrurile, o sa vina si momentul respectiv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mergi mai departe căutând altul în mod organizat și planificat.

| Ofiintă a răspuns:

În viață mai trebuie să ai și răbdare.
Într-adevăr, nu este ușor să găsești persoana potrivită pentru tine, însă problema se rezumă la faptul că prea forțezi nota.
Înțeleg atât și faptul că ai o vârstă, dar din păcate asta nu îti oferă garantia ca tu iti vei găsi pe cineva, asta doar pentru că teoretic "deja ar fi vremea". Abordarea asta te face să îti doresti mai mult pe cineva, poate într-un mod obsesiv, implicit să te consumi mai mult și evident să dai rateuri.
Perechea nu este ceva care se caută, ci apare atunci când va fi momentul. Poate atunci când vei fi suficient de pregătită să îl primești în viața ta.

| Sofer a răspuns:

Mergi mai departe. Vei găsi pe cineva la un moment dat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si care este alternativa? Sa nu mergi mai departe? Nu ai ce sa faci, oricum viata te impinge de la spate.

Nu ai gasit persoana potrivita, este ok, nu dispera. Mai este timp. In primul rand "persoana potrivita" nu este o tinta, nu este ceva la care trebuie sa te gandesti in fiecare zi.
Daca tu esti o persoana deschisa, iti impui exact ceea ce vrei sa se intample si respecti asta... in calea ta o sa iasa exact acele persoane. Sau mai bine zis, persoanele care o sa te ajute sa iti atingi dorintele.

Deci totul o sa treaca, tu continua sa faci ce faceai si pana acum + mai multa incredere in sine. Nu exista o reteta exacta pentru asta. Gandeste-te exact la ce te face fericita si ce vrei cu adevarat.