| tonyc7 a întrebat:

Mai sunt sanse ca o tipa sa se indragosteasca de un barbat, daca a apucat sa se logodeasca cu altul dupa cel putin 2-3 ani de relatie? happy Este logodna indiciul indubitabil ca tipa se va casatori 100% cu acel tip si va ramane cu el pentru totdeauna?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, logodna dupa 3 ani de zile nu poate fii sigur cotata ca o casatorie 100%, fiindca pot apare schimbari in sentimentele lor sau rutina in relatie.

| Sofer a răspuns:

Poți discuta cu ea și vei afla.

| Holiday a răspuns:

"Este logodna indiciul indubitabil ca tipa se va casatori 100% cu acel tip si va ramane cu el pentru totdeauna?"

Nu. Dar intre timp tu vezi-ti de treaba ta, nu sta in loc.
E o vorba conform careia "dragostea tine 3 ani". Intr-o masura, e adevarata, asa ca...

| Emma30555 a răspuns:

Dacă s-a logodit presupun ca este bine cu decizia asta, putea sa mai aștepte dacă nu ar fi sigura, și dacă ar fi singura asta nu ar însemna că îți cresc ție șansele. Cred ca nu are rost sa te gândești la o relație cu ea. Nici o decizie nu e bătută în cuie dar nici nu poți sa aștepți sa vezi dacă relația sau căsnicia unui om merge, tu trebuie sa ți vezi de viata ta. Eu am iubit un tio care s-a căsătorit cu altcineva apoi a divorțat, ne am întâlnit după divorț, trecuseră deja câțiva ani buni de când nu îl mai văzusem și nu numai ca nu mai simteam nimic pentru el chiar mi s-a părut ca e un om simplu, țăranus. Noi evoluam în viata nici nu ne dam seama, nu mai suntem cei de acum câțiva ani. De aceea cred ca nu e bine sa visam la cineva fiindcă așteptările nu sunt ca realitatea

| tonyc7 explică (pentru Emma30555):

Ai inteles prost. In primul, nu inteleg de ce faci referire la persoana mea daca eu nu vorbesc in numele meu. Iar fata chiar nu pare pe deplin fericita. Ochii ei de multa ori exprima tristete, nefericire. Cred ca e mai degraba genul care si-a luat iubit sau logodnic mai mult de ochii lumii. Sau de gura lumii. Pentru ca gura lumii daca te vede singura la o anumita varsta, incepe sa zica ca fie esti curva, fie ai alergie la barbati. Asa ca si-a ales si ea ce a gasit deocamdata... pana va gasi altceva mai bun. happy

| Emma30555 a răspuns (pentru tonyc7):

Ce citești tu ca ar fi în ochii ei, poate îți imaginezi tu, poate asa vrei tu și asa crezi ca e realitate dar nimeni nu poate ghici în ochii unui străin, în plus nimeni nu trăiește pentru lume poate pana la un punct dar la un moment dat nu o faci, și dacă alege sa facă asta e alegerea ei, oricum tu nu ai ce sa faci decât sa porți o discutie cu ea. Eu îți spun sincer ca dacă la mine ar veni un tip pe care nu l cunosc bine și mi ar spune ca în ochii mei citește ca nu sunt fericita și sa mi las prietenul pentru el, l as crede nebun. Eu vorbesc ipotetic nu ma refer fix la tine, am pus persoana ta în discuție ca să se înțeleagă ideea. Eu zic ca dacă te logodesti dar ești nefericit înseamnă că o faci dintr un motiv sau altul dar pana la urma nu tine acea logodna, căsătorie

| tonyc7 explică (pentru Emma30555):

Scuze, dar raspunsul tau nu-mi da de inteles altceva decat ca esti inca o copila, chiar daca ai probabil (cel mult) 23-24 ani. Refuzi sa accepti faptul ca o relatie, fie ea de logodna sau chiar si de casatorie, nu poate fi batuta in cuie pentru totdeauna. Se demonstreaza ca doi oameni sunt facuti unul pentru celalalt doar daca dragostea lor trece testul timpului! Insa in multe cazuri, lucrul acesta nu se intampla. Cu atat mai mult cu cat traim intr-o lume foarte schimbatoare, in care prea putine lucruri mai raman stabile.

| Emma30555 a răspuns (pentru tonyc7):

Dar sunt de acord cu faptul ca nici o decizie nu rămâne bătută în cuie. Este evident, cu atât mai mult cu cât vedem atâtea divorțuri peste tot. În primul răspuns am și spus ca nu e nimic bătut în cuie, dar dacă un cuplu decide sa se căsătorească peste câteva luni cred ca sunt șanse destul de mici sa se răzgândească doar pentru ca apare brusc altcineva care o place pe ea sau pe el, dar asta nu înseamnă că peste 1 an 5 sau 10 ani vor fi tot împreună

| tonyc7 explică (pentru Emma30555):

In sfarsit, te-ai trezit la realitate! Felicitari. happy

| Emma30555 a răspuns (pentru tonyc7):

Dacă puneai întrebarea dacă credem ca un cuplu se poate desparti la un moment dat, răspunsul ar fi fost evident da, e o posibilitate, dar tu ai răspuns altui utilizator "Aaparent pare fericita alaturi de el, dar ochii ei, privirea ei, imi dau de inteles ca totusi nu e deplin fericita. Iar ca sa iti permiti sa o intrebi asa ceva, va trebui sa o cunosti mai bine mai întâi", de aici ti am dar niște răspunsuri care sa te facă și pe tine sa te trezești la realitate. Orice cuplu se poate desparti sau nu, dar nu poți ști asta și nu poți aștepta să se întâmple asta fiindcă e patetic. Eu am încercat sa te ajut, dacă ție nu ți au plăcut răspunsurile mele nu am ce sa fac.

| tonyc7 explică (pentru Emma30555):

Nu ca nu mi-au placut raspunsurile tale, dar initial mi s-au parut cam puerile, lipsite de maturitate. De aici concluzia ca ai putea fi prea mica sa iti poti da cu parerea. Atata tot.

| Elena9328 a răspuns:

Nu mai este nici-o șansă, băiete.
Chiar de vrei să auzi contrariul spre binele tău, fata deja a ales că îi este bine sau n numai ea știe dacă nu. Ochii sunt schimbători. Nu poti cunoaste o persoană chiar de ți zice ție subconștientul tău că ea nu este fericită, ea de fapt e. Fiindcă părinții sau lumea nu are nici- o treabă, asta dacă nu cumva ai 18 ani și nu știi a gândi rațional și a nu lua în seamă ce zice lumea. Că nu stai cu lumea, nici cu părinții. Nu părinții i l-au pus pe x în cale. Viața. Și ea în primul rând. Ea a vrut asta. Respectă i decizia. Ocolește-o. Și fă-ti viata. Nu de alta, dar n-ai mai multe. Și daca apreciai cu adevarat ce aveai atunci, nu se ajungea la ce este acum. Numa' bine.

| tonyc7 explică (pentru Elena9328):

Ba sunt destule sanse, fetito... Se vede ca nu stii pe ce lume traim... O gramada de cupluri se despart, nu toate stau pe vecie.
Si inainte de a le da altora verdicte imaginate doar de tine, mai intai invata sa scrii corect gramatical... fetito!

| Elena9328 a răspuns (pentru tonyc7):

Se vede ca nu ști sa respecti decizile altora. Si esti un fustrat ca aia a fost desteapta si a dat cu jet unora ca tine. Bravo ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui intrebarea in locul nepotrivt. Intreab o pe ea.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Aaparent pare fericita alaturi de el, dar ochii ei, privirea ei, imi dau de inteles ca totusi nu e deplin fericita. Iar ca sa iti permiti sa o intrebi asa ceva, va trebui sa o cunosti mai bine mai intai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Sa zicem că ai o fata,, si e logodită cu baiatul pe care l-a ales singurică. Ce ai sfătui-o? să-și facă și un amant?

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

As sfatui-o sa se gandeasca mult mai bine asupra acestei decizii, ca sa nu regrete mai tarziu. Multe fete isi dau seama tarziu ca n-au ales pe cine trebuie. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Da, de acord, Insă viața e a lor, alegerea e lor iar consecintele sunt tot ale lor. La fel ca si tine sau ca mine.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Viata nu poate fi considerat ceva comun ca sa zici,, a lor". Viata e a fiecaruia sau fiecare cu viata lui. Si nu e batuta in cuie o anumita alegere pe care ai apucat s-o faci in viata, oricand esti liber(a) sa iti schimbi preferinta sau optiunea. Inclusiv atunci cand vine vorba de partenerul de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100% nu, dar un 87% acolo da.

| HaprianDavid a răspuns:

Ce inseamna indubitabil