| Pickkapichii a întrebat:

Mama banuieste ca am luat o boala cu transmitere sexuala si vrea sa mergem la ginecolog. Daca Chiar am ceva medicul poate pastra confidentialitatea? Am 16 ani.Nu vreau sa aud chestii cum ar fi ca trebuie sa stie si de astea.

5 răspunsuri:
| antonimilk a răspuns:

La cate "șpăgi" și astea se dau in Romania... orice e posibil.
Depinde cine e ginecologul, daca e unul al dracu pe "dreptate" afla mama ta, dar daca ii explici situația poate te înțelege.
Mergi, și eu as merge dacă mi-aș fi început o dar mna, riscul tau.
Așa o liniștești și pe mama ta și te lasă în pace.
Succes

| mihai69 a răspuns:

DOAR maică-ta crede, sau și tu simți că e ceva neînregulă cu tine? În cazul că și tu simți că ceva nu e ok acolo jos, e musai să mergi la medic!
Iar acesta ar cam fi obligat să păstreze confidențialitatea, dar nu știu ce te faci cu rețetele pe care ți le va prescrie - acolo trebuie scris și diagnosticul. Dacă le vede mumă-ta?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai avut relatii sexuale, de maica-ta crede ca ai o boala cu transmitere sexuala?
Daca ea merge cu tine la ginecolog, evident ca are dreptul sa solicite informatia despre sanatarea ta!

| lusyniuu a răspuns:

Uite daca chiar ai ceva este mai bine sa stie mama taca sa rezolvați problema. mai important ese sanatatea ta decat o bataie de la maicata.se enervează acum si cu timpul ii va trece. dacă nu ai ceva atunci poti explica situatia ginecologului si sa ii ceri sa spuna mamei tale ca esti virgină. punti un ginecolog este ceva obisnuit i o tânără care nu vrea sa se ale ca nu mai este virgină si cu putin noroc poate dai peste un ginecolog asa mai de treaba. cu ocazia asta infirmeazate direct de la ginecolog de modul protejarii si alte răspunsuri pe care ai vrea sa le aflii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti bolnava, parintele va fi informat, desigur, tu ai doar 16 ani, nu ai cum sa iti platesti tratamentul si consultatiile ulterioare. daca nu ai nici o boala si ceri confidentialitate, medicul va spune pur si simplu ca ai cerut confidentialitate si gata (nu va minti)